8. sınıf öğrencilerinin görsel sanatlar dersine ilişkin tutumları ( Aksaray ili örneği )
Attitudes of 8th grades students' towards visual art lesson (Contucted in Aksaray)
- Tez No: 594342
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAN SAY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmada 8. Sınıf öğrencilerinin Görsel Sanatlar dersine ilişkin tutumları ölçülmek istenmiştir. 8. Sınıf öğrencilerinin Görsel Sanatlar dersine ilişkin bilişsel, duyuşsal, ve davranışsal tutumları arasındaki ilişki, çevre faktörü ve cinsiyet faktörünün etkisi araştırılmıştır ve bu tutumları belirleyen etmenler tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak tutum ölçeği kullanılmıştır. Bu ölçek ilgili literatür taraması yapıldıktan sonra uzman kişilerin görüşleri alınarak bizzat araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Nicel veriler, 19 sorudan oluşan geçerliliği ve güvenirliliği saptanmış, Görsel Sanatlar tutum ölçeği ile elde edilmiştir. Ölçek, Aksaray ilinde olmak üzere örnekleme seçilen sosyo-ekonomik açıdan farklı 2 ortaokulda toplam 114 öğrenciye uygulanmıştır. Araştırma sonucunda; 8. sınıf öğrencilerinin Görsel Sanatlar dersine ilişkin tutumlarında çevre faktörünün anlamlı bir farklılığa yol açmadığı sonucuna varılmıştır. Sosyoekonomik durum düştükçe, kızlarda Görsel Sanatlar dersine olan ilginin arttığı sonucuna ulaşılmıştır. 8. sınıf öğrencilerinin Görsel Sanatlar dersine ilişkin tutumlarının sınavlar doğrultusunda şekillendiği ve bu faktörlerin tutumu büyük ölçüde etkilediği belirlenmiştir. 8. sınıf öğrencilerinin Görsel Sanatlar dersini diğer derslere kıyasla daha az önemli ve gereksiz ders olarak görmeleri en dikkat çekici sonuçlardandır.
Özet (Çeviri)
In this research,it is wanted to test 8th grade students' attitudes about Art Lesson .Attitudes about Art Lesson of 8th grades students' cognigitve, affective and behavioural relationship is searched.It's tried to determine the factors which specify these attitudes. In this reasearch, attitude scale is used as a data collection tool.After hachuring related literature, this scale is prepared by receiving opinion from competent person. Quantitative datas are acquired by using Art Lesson's attitude 19 questions scale and this scale of which validity is determined. This scale is practised to 114 students from 2 schools in Aksaray which are different from eachother in terms of socio economic. According to the research results, we conclude that environmental factors don't make important differences in 8th students' attitudes towards visual art lesson. İt is concluded that as long as the socioeconomik statute declines, the schoolgirls' interest in visual art lesson increases. It is determined that the attitudes about Art Lesson are shaped in the direction of exams and these factors affect the attitudes. The view of the 8th grades students that Art Lesson is less imporatant than other lessons is one of the remarkable results.