Likert tipi ölçeklerde katılım düzeyi sayısındaki değişikliğin psikometrik özelliklerinin incelenmesi
The investigating of the psychometric properties of the di̇ffering grading style in the likert-type scales
  1. Tez No: 594358
  2. Yazar: RÜYA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP BİNDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma likert bir ölçeğin katılım düzeylerindeki değişimin betimsel istatistikler üzerinde nasıl bir değişim olduğunu gözlemlemeyi amaçlamıştır. Bu geçerliliği ve güvenirliği önceden kanıtlanmış olan Okul Tükenmişlik Ölçeği, ortaokul seviyesinde uyarlama bir çalışma, ile incelenmiştir. Bu ölçek 9 maddeli likert bir ölçektir. Ölçeğin uygulandığı bireylerin aldıkları yüksek puan yüksek tükenmişliği göstermektedir. Kütahya ilinde merkez ortaokullarından birinde 5., 6. Ve 7. Sınıf öğrencilerden oluşan toplam 113 kişiye gönüllük esas alınarak katılım düzeyleri yeniden oluşturularak sınıf öğretmeni veya rehber öğretmeni ile birlikte uygulanmıştır. Okul tükenmişlik ölçeğinin orjinalini 5 li katılım düzeyinden oluşmaktadır. Bu çalışma 2 li, 5 li, 7 li ve 11 li olmak üzere yeniden düzenleyip, birer hafta arayla aynı öğrencilere uygulanmıştır. Uygulama sonuçlarının betimsel istatistikleri incelendiğinde 11 li katılım düzeyinin ortaokul seviyesindeki öğrenciler için daha optimal düzeyde olduğu görülmüştür. Katılım düzeyindeki ayrıntı hem güvenirliği hem de geçerliği arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to observe how the changes in the participation levels of a Likert scale change on descriptive statistics. It has been studied with the School Burnout Inventory, a study of adaptation at secondary school level, whose validity and reliability have been previously proven. This scale is a 9-point Likert scale. The high score of the individuals with the scale indicates high burnout. In a central secondary school in the province of Kütahya, a total of 113 volunteers from 5th, 6th and 7th grade students were recruited on a voluntary basis, and the scale was applied together with the classroom teacher and school counselor. The original burnout scale consists of a 5-point level of participation. This study was reorganized as 2s, 5s, 7s and 11s and applied to the same students with one week intervals. When the descriptive statistics of the application results were examined, it was seen that the 11-point participation level was more optimal for the students at the secondary school level. The detail at the level of participation has increased both reliability and validity.