Tıbbi beslenme tedavisi alan ve almayan kanser hastalarının beslenme ve yaşam kalitesi durumlarına göre değerlendirilmesi
Evaluation of cancer patients with nutrition treatment and without nutrition treatment in accordance with nutrition and quality of life
- Tez No: 594374
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABİHA ZEYNEP AYDENK KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmada, İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü'nde tedavi görmekte olan tıbbi beslenme tedavisi alan ve almayan kanser hastalarının beslenme ve yaşam kalitesi durumlarına göre değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 18 yaşından büyük, işitme ve anlama sorunu olmayan tıbbi beslenme tedavisi alan ve almayan 50'şer hasta olmak üzere 100 kanser hastası alınmıştır. Hastaların demografik ve antropometrik verileri, beslenme durumları ve yaşam kaliteleri incelenmiştir. Beslenme durumu 2 günlük besin tüketim kaydı ve Nütrisyonel Risk Taraması (NRS-2002), yaşam kalitesi ise The European Organization for Research and Treatment of Cancer Quality of Life Core Questionnaire (EORTC QLQ-C30) yaşam kalitesi ölçeği kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmaya alınan hastaların %60'ı erkek, %69'u evli, %45'i ilkokul mezunudur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the cancer patients who are receiving and not receiving medical nutrition treatment in İstanbul University Oncology Institute according to their nutrition and quality of life. The study population consisted of 100 cancer patients aged over 18, 50 patients with or without medical nutrition therapy without hearing and comprehension problems. Demographic and anthropometric data, nutritional status and quality of life of the patients were examined. Nutritional status was assessed using 2-day food consumption record and Nutritional Risk Screening (NRS-2002), and the quality of life was assessed by using the Quality of Life Core Questionnaire (EORTC QLQ-C30). According to the this study, 60% of the patients were male, 69%were married and 45% were primary school graduates.