Spor yapan ve yapmayan ilköğretim ikinci kademe öğrencilerin atılganlık düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of assertiveness levels of secondary school students with and without sport
- Tez No: 594375
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Araştırmada spor yapan ve yapmayan ilköğretim ikinci kademe öğrencilerinde atılganlık düzeyinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda İstanbul Kurtdereli Mehmet Ortaokulu'na 2018-2019 eğitim öğretim yılında devam eden öğrencilerde spor yapan 134 ve spor yapmayan 134 olmak üzere toplam 268 katılımcıya anket uygulanmıştır. Uygulanan anket formunda Sosyodemografik Bilgi Formu ile birlikte Rathus Atılganlık Envanteri yer almaktadır. Araştırma verilerinin analizinde betimleyici istatististikler, ki-kare, t-test ve ANOVA kullanılmıştır. Elde edilen bulgular %95 güven aralığı ve %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre spor yapan ve yapmayan ilköğretim ikinci kademe öğrencilerinin atılganlık düzeyleri arasında anlamlı fark yoktur (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the assertiveness level of the second grade students with and without sports. For this purpose, a total of 268 participants, 134 of whom do sports and 134 of those who do not do sports, were surveyed at Istanbul Kurtdereli Mehmet Secondary School in 2018-2019 academic year. Sociodemographic Information Form and Rathus Assertiveness Inventory are included in the questionnaire. The data were analyzed with descriptive statistics, chi-square, t-test and ANOVA were used. The findings were evaluated at 95% confidence interval and 5% significance level. According to the findings obtained from the research, there is no significant difference between the assertiveness levels of the primary and secondary school students. Significant differences were found in terms of age, class and father occupation between sports and non-sports groups(p>0,05).