Gençlik spor il Müdürlüklerine bağlı gençlik merkezlerindeki görsel sanat eğitimi çalışmalarının tespiti (Trabzon ili örneği)
The examination of the visual art techniques training provided by the administration of youth and sport
- Tez No: 290653
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELTEM KATIRANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu araştırma Gençlik Spor İl Müdürlüğüne bağlı Gençlik Merkezlerinde gerçekleştirilen Görsel Sanat Eğitimi faaliyetlerinin durumunu tespit etmek amacıyla yapılmıştır.Gençlik merkezlerindeki görsel sanat eğitimi faaliyetlerinin durum tespitini ortaya koyabilmek amacıyla Trabzon Gençlik Spor İl Müdürlüğüne bağlı 9 gençlik merkezinden görsel sanat eğitimi programı olan üç merkez örneklem olarak alınmıştır.Betimsel-survey (tarama) araştırma modeli ile yapılan araştırmada Trabzon Gençlik Spor İl Müdürlüklerine Bağlı Gençlik Merkezlerinden sadece üçünde Görsel Sanat Eğitimi faaliyeti olduğu tespit edilmiş. Bu merkezler yapılacak çalışmaya dâhil edilmiştir. Araştırma probleminin çözümlenebilmesi için gereksinim duyulan verilerin toplanmasında araştırmacının kendisi tarafından hazırlanan geçerlilik ve güvenilirlikleri sağlanmış görüşme ve gözlem formları kullanılmıştır. Görüşme formları; öğrenciler için 23, öğreticiler için 21, yöneticiler için 25 sorudan oluşmuştur. Bu sorular merkezdeki durumu ortaya koyacak şekilde hazırlanarak öğrenci, öğretici, yönetici profilleri, fiziksel ve donanımsal yapı, program yapısı, uygulaması ve değerlendirmelerin nasıl yapıldığını da ortaya koymuştur. Gençlik Merkezlerinden 3 yönetici, 6 öğretici ve 6 öğrenci ile mülakat yapılmıştır. Bunun yanında 10 ana başlık altında yarı yapılandırılmış 31 maddeden oluşan ders gözlem formları hazırlanmış, merkezlerde toplam on saat gözlem yapılmıştır.Verilerin analizinde mülakatlar için betimsel analiz ve içerik analizi kullanılmıştır. Görüşme formlarının yapılandırılmış kısmı frekans alınarak, yapılandırılmamış kısmı ise betimsel olarak analiz edilmiştir.Katılımcıların görüşlerine göre, Gençlik Merkezlerinin genel amaçlarını gerçekleştirebilecek fiziksel ve donanımsal yeterliliğe sahip olmadığı gibi kurumun fiziksel ve donanımsal niteliklerinin, tüm programların öğretimi açısından da yeterli olmadığı sonucuna varılmıştır. Öğrencilerin Görsel Sanatlar programını mesleklerini belirlemek ve yeteneklerini geliştirmek için tercih ettikleri, Görsel Sanatlar programından beklentilerinin çeşitlilik gösterdiği, farklı yaş gruplarının aynı eğitime tabi tutulmasından kaynaklanan bazı sıkıntılar yaşadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Gençlik Merkezlerindeki eğitimin örgün eğitimi destekler nitelikte olduğu, Görsel Sanatlar programının ders içeriğini öğreticilerin kendilerinin hazırladığı ve Görsel Sanatlar programının hedeflerine ulaşmakta eksik kaldığı görülmüştür. Merkezin kendine ait bir bütçesinin olmamasından kaynaklı sıkıntılar yaşandığı olanca kaynakların da daha çok spor faaliyetlerine harcandığı gözlenmiştir.Sonuç olarak denilebilir ki: Bu araştırma ile Gençlik Merkezlerindeki görsel sanat eğitimi faaliyetlerinin çocuklar ve gençlerin boş/serbest zamanlarını değerlendirmek açısından yararlı, örgün eğitimi destekler nitelikte olduğu, bunun yanında gençlerin ve çocukların sosyal ve fiziki gelişimleri açısından çok önemli olan bu merkezlere daha fazla önem gösterilmesi gerektiği savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research tries to examine the visual art techniques training provided by Youth Centers in Provincial Sport and Youth Administration in Trabzon. In order to do this, three centers, which are a part of Trabzon?s Sport and Youth Administration and which provide visual art techniques training programs in nine youth centers, are examined as different cases.The descriptive research demonstrate that only three Sport and Youth Centers in Trabzon province provide visual art techniques programs. Therefore, these centers are included in the research. In order to gather relevant data, which are essential to answer the research questions, the researcher created interview and observation forms (questioners), which are valid and confidential. The forms consist of 23 questions targeting the students, 21 questions targeting the trainers, and 25 questions targeting the administrators. These questioners are prepared in a way that ensures the accurate description of the situation in the centers. The profiles of students, trainers, and administrators, and the physical conditions of the centers (such as the availability of the tools for training) are accurately described. The features of the programs, how they are implemented, and the way they are evaluated are examined. Three administrators, six trainers, and six students were interviewed from various Youth Centers in Trabzon. Furthermore, class observation forms, which were divided into 10 different categories and with 31 sections in each category, are prepared. The researcher conducted a total ten hours of observation in these classes in youth centers.In order to analyze the data, descriptive and content analysis techniques are utilized. By using the instructional interview forms as the necessary base the non-instructional forms were formed and information was gathered accordingly.The research shows that the centers are not equipped with necessary training materials and tools that would help reaching the goals of these centers which were originally designed for this purpose. It has also seen that students prefer visual art techniques training program in order to decide for a future occupation, and improve their skills. In this sense, there is variability within the expectations of the students from different age groups. Therefore, including students from different age groups in the same classrooms reduces the programs efficiency and effectiveness. It was also seen that the training programs that were provided in youth centers supported the public school curriculum. The content of the courses in these programs are decided by the students. It is seen that the factors, such as that the visual art programs do not have their own separate budgets and the funding provided to the centers are mostly spent on sport programs, which impacts the art programs negatively. Thus, these programs have difficulties in reaching their goals.As a result, the research argues that these programs are good resources for the students to spend their free times. These programs also support the regular school education and contribute to the social and physical development of the students. For all these reasons, the research suggests that these programs should be given more attention.