Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü çalışanlarının yaşam kalitesi ve içsel boş zaman motivasyonunun rekreasyonla arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the quality of life and internal leisure motivation of Youth and Sports Provincial Directorate employees and recreation
  1. Tez No: 749124
  2. Yazar: ELİF SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURGÜL TEZCAN KARDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü çalışanlarının yaşam kalitesi ve içsel boş zaman motivasyonunun rekreasyonla arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak ise araştırmacı tarafından geliştirilen ''Kişisel Bilgi Formu'', Weissinger ve Bandalos'un (1995) geliştirdiği, Özdemir, Ayyıldız Durhan ve Karaküçük'ün 2020 yılında geçerlik güvenirlik çalışması yaparak uyarladıkları“İçsel Boş Zaman Motivasyon Ölçeği”(InstrinsicMotivationScale ILM) ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından geliştirilen, Eser ve ark. (1999) tarafından Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan '' SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu'' kullanılmıştır. Çalışmaya Batı Karadeniz Bölgesinde bulunan Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın ve Karabük illeri Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü çalışanlarından toplam 354 personel katılım sağlamıştır. Elde edilen verilerin analizi SPSS 22.0 programı kullanılarak yapılmış olup, verilerin değerlendirilme aşamasında ise tanımlayıcı istatistiksel yöntemleri olarak yüzde, sayı, standart sapma ve ortalama kullanılmıştır. İki ölçeğin ilişki analizinde Korelasyon testi, ikili karşılaştırma analizinde Mann-Whitney U ve çoklu karşılaştırma analizinde Kruskal-Wallis testleri uygulanmıştır. Çalışmada ölçekler ile elde edilmiş olan sonuçlara göre içsel boş zaman motivasyon ölçeği ve yaşam kalitesi ölçeği arasında anlamlı ve pozitif yönde bir ilişkiye rastlandığı görülmüştür. Bu bağlamda, bireylerin düzenli rekreatif etkinliklere katılım gösterdiklerinde, sağlığın geliştirilmesi ve korunmasında, yaşam kalitesi düzeylerinin artmasında önemli bir yer tuttuğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between the quality of life and internal leisure motivation of the Provincial Directorate of Youth and Sports employees with recreation. As a data collection tool,“Personal Information Form”developed by the researcher,“Intrinsic Motivation Scale”(Instrinsic MotivationScale ILM) developed by Weissinger and Bandalos (1995) and adapted by Özdemir, Ayyıldız Durhan and Karakucuk by conducting a validity and reliability study in 2020 and developed by the World Health Organization, Eser and ark (1999) was used the SF-36 Quality of Life Scale Short Form, whose validity and reliability study was conducted in Turkish. A total of 354 staff member from the Provincial Directorate of Youth and Sports of Bolu, Düzce, Bartın, Zonguldak and Karabük provinces in the Western Black Sea Region participated in the study. Data analysis was made using SPSS 22.0 program and number, percentage, mean and standard deviation were used as descriptive statistical methods in the evaluation of the data correlation test was used in the correlation analysis of the two scales, Mann-Whitney U tests were used in the pairwise comparison analysis and Kruskal-Wallis tests were used in the multiple comparison analysis. According to the results obtained with the scales, it was observed that there was a significant and positive relationship between the internal leisure motivation scale and the quality of life scale. In this context, it has been concluded that when individuals participate in regular recreational activities, it has an important place in improving and protecting health and increasing their quality of life.