The effect of transverse elements added to geogrid on pullout resistance and load bearing performance
Geogride eklenen yanal elemanların sıyrılma direnci ve yük taşıma performansı üzerindeki etkisi
- Tez No: 855300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK EVİRGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Geosentetik malzemelerin kullanımı zeminlerin mukavemetini arttırmak için yaygın olarak tercih edilen bir uygulamadır. Geosentetik malzemeler arasında geogrid, hücresel yapısı, yüksek dayanımı, uygun maliyeti ve çevre dostu özellikleri nedeniyle ön plana çıkmaktadır. Geogridlerin içsel göçme mekanizmaları çekme gerilmelerine bağlı olarak geogridin kopması ve zemin içerisinde sıyrılmasıdır. Bu çalışma, geogrid ile zemin arasındaki ilişkiyi arttırmayı ve dolayısıyla geogrid enine liflerinin önüne eklenen düşey geomembran bariyerler sayesinde sıyrılma direncini daha iyi hale getirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca çalışmada bariyerlerin farklı açıklıklarla eklenmesinin etkisi de incelenmiştir. Geomembran bariyerlerin etkisi, %99.13 sıkıştırma oranına sahip kum içeren siltli çakıl zemininin içerisinde gerçekleştirilen sıyrılma deneyleri aracılığıyla değerlendirilmiştir. Üç farklı normal gerilme altında yapılan deneylerden elde edilen sonuçlar, geomembran bariyerlerin sıyrılma direncine olumlu katkısını ortaya koymuştur. Ayrıca, bariyerler arasındaki mesafenin azaltılması zemin ile donatı arasındaki etkileşimi güçlendirmiştir. Eklenen bariyerler nedeniyle boyuna lifteki deformasyonlar çekme kuvvetinin uygulandığı kısımda yoğunlaşmıştır. Ayrıca bu çalışmada, 1.00 m yüksekliğinde toprakarme istinat yapısı şerit temel yüklemesine maruz bırakılarak, taşıma kapasitesi deneyleri ile bariyerlerin etkisi değerlendirilmiştir. Geomembran bariyerlerin olumlu katkısı hem taşıma kapasitesi hem de yüzey deplasmanları bakımından açıkça görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The utilization of geosynthetics is a widely adopted practice to improve the strength of soils. Among geosynthetics, geogrids stand out due to their cellular structure, high strength, cost effective and environmentally friendly characteristics. The internal failure mechanisms of geogrid primarily involve rupture due to tensile stress and pullout from the soil. This study aimed to increase the interaction between the geogrid and the soil, thereby enhancing pullout resistance thanks to the adopting of vertical geomembrane barriers in front of the geogrid's transverse ribs. Furthermore, the study investigated the impact of adding geogrid barriers at various distance of intervals. The effectiveness of geomembrane barriers was assessed through pullout experiments conducted in silty gravel with sand type of soil (GM) with a 99.13% compaction ratio. Results from experiments conducted under three different normal stresses highlighted the positive contribution of geomembrane barriers to pullout resistance. Additionally, reducing the distance between barriers strengthened soil-reinforcement interaction. The added barriers caused deformations in the geogrid longitudinal rib to concentrate more in the section where pullout force was applied. Beyond pullout experiments, the study examined the impact of barriers through load-bearing tests by constructing a 1.00 m high mechanically stabilized earth wall with modular block facing subjected to strip footing loading. The beneficial effects of geomembrane barriers were clearly observed concerning both loadbearing capacity and facing displacement.