Development and use of alternative technology based on biological and boron fertilizer to alleviate cold stress in agriculture
Biyolojik gübre ve bora dayalı alternatif teknoloji ile tarımda don zararını azaltan gübre formulasyonu geliştirilmesi
  1. Tez No: 594455
  2. Yazar: ZÜLAL AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET BİYOLOJİK GÜBRE VE BORA DAYALI ALTERNATİF TEKNOLOJİ İLE TARIMDA DON ZARARINI AZALTAN GÜBRE FORMULASYONU GELİŞTİRİLMESİ Türkiye'nin sahip olduğu coğrafik konum gereği, yıllık sıcaklık değişimleri oldukça yüksek varyasyonlar göstermektedir. Son zamanlarda don stresinin çözümüne yönelik bazı organik ve inorganik mineral kaynaklar kullanılarak, bitkilerin dona dayanım mekanizmaları artırılmaya çalışılmaktadır. Erzurumda yetiştiriciliği yapılan buğday bitkisinde, düşük sıcaklık ve don hasarının azaltılmasında, geliştirilen Bio-B formulasyonunun etkileri ortaya konmaya çalışılmıştır. Buğday bitkisinde Bio-B gübre uygulamasına bağlı olarak meydana gelen biokimyasal değişimler, verim ve kalite parametreleri de belirlenmiştir. Bio-B formulasyonunda kullanılan farklı mikroorganizmaların biyokimyasal testleri yanında düşük sıcaklıklardaki antifiriz protein üretme kabiliyetleri ve etkinlikleri testi yapılmıştır. Çalışma sonununca elde edilen Azosprillum brasilence bakterisi en etkin organizma olarak belirlendi. Belirlenen organizma ve oluşturulan B formülasyonu Erzurum ilinde buğdaya, toprak, yaprak ve toprak+yapraktan belirlenen dönemlerde uygulanmıştır. Buğday bitkisinde topraktan Bio-B uygulaması ile en yüksek toprak B içeriği, en yüksek buğday verimi, en yüksek amino asit ve organik asit miktarı elde edilmiştir. En düşük don hasarlanma oranı ise yapraktan Bio-B uygulaması ile elde edilmiştir. Buğday bitkisinde topraktan Bio-B uygulaması ile kontrole göre buğday verimi yüzde 12,88 oranında artış göstermiştir. Diğer uygulamalarda ise buğday verimi kontrole göre, yapraktan uygulama ile yüzde 4,68; toprak+yaprak uygulaması ile yüzde 8 oranında artış göstermiştir. Donma hasar oranında ise hiç bir Bio-B gübre uygulaması yapılmayan kontrole göre topraktan Bio-B uygulaması durumunda hasar oranı yüzde 17,99; yapraktan uygulama ile yüzde 23,15 ve toprak+yapraktan uygulama ile yüzde 21,54 oranlarında azalma göstermiştir. Azosprillium brasilense ait biyokimyasal analizler yapılmıştır. Bu test sonucunda en uygun B düzeyi yüzde 0,5 ve en uygun Azosprillium brasilense miktarının ise 106 - 107 cfu/ml olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DEVELOPMENT AND USE OF ALTERNATIVE TECHNOLOGY BASED ON BIOLOGICAL AND BORON FERTILIZER TO ALLEVIATE COLD STRESS IN AGRICULTURE Turkey's climatic conditions have shown higher temperature variations in recent years. Low temperature is one of the most important factors limiting crop production. A significant annual loss in crop yield and quality have been reported in each region. Recently, some organic and inorganic mineral resources are being used as frost resistance mechanisms to help plants overcome frost stress. In this study the effects of Bio-B formulation developed such as reduction of low temperature and frost damage, antifreeze protein, ice nucleation activity, antioxidant activity, hormone and amino due to acid balance were investigated on wheat, by evaluating biochemical variations revealed in the preliminary plant and soil analyzes in Erzurum in Turkey. In addition to biochemical tests of different microorganisms used in bio-B formulations, the ability to produce antifreeze proteins at low temperatures and their b were tested. Azosprillum brasilence bacterium was determined as the most effective organism. Biochemical analyzes of Azosprillium brasilense and combined B formulations were tested for pathogens such as Pseudomonas syringae. As a result of the test, the most suitable boron level was 0.5 percent and the most suitable Azosprillium brasilense content was 106-107 CFU / ml. The determined organism and B formulations were applied in an area in Erzurum for wheat plant. According to results, wheat yield increased by 12.88 percent compared to control with Bio-B application from soil. In other applications, wheat yield was increased by 4.68 percent from foliar increased by 8 percent soil + foliar application. With the soil application the highest yield and the highest amino acid and organic acid and the highest soil B content are obtained. The lowest frost damage rate was obtained by foliar Bio-B application. According to the control (no Bio-B fertilizer application), the frost damage rate decreased in case of Bio-B application from soil as 17.99 percent; as 23.15 percent with foliar application and as 21.54 percent with soil + foliar application.