Yöresel gıda ürünü pazarlamasında e-ticareti tercih eden ve etmeyen firmaların karşılaştırması
Comparison of companies which prefer and not prefer e-commerce in local food product marketing
- Tez No: 594486
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SERDAR ERCİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, İşletme, Public Relations, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
İnternet teknolojisinin hayatımıza girmesiyle birlikte başlayan baş döndürücü teknolojik gelişmeler yaşanmıştır. Şüphesiz ki internetti, bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlar hayatımızın olmazsa olmazı konumuna getirmiştir. Birbirine organik bir bağ ile bağlı bu gelişmeler pazarlama alanında da etkili olmuştur. ABD'de başlayan internetten pazarlama kısa sürede bütün Dünya'da kabul gören bir duruma gelmiştir. Ülkemizde bu gelişmelerden etkilenmiş ve internet pazarlamasına gereken değeri ve yatırımı büyük şirketler aracılığı ile gerçekleştirmiştir. Söz konusu yatırımlar daha çok büyük şehirlerde yapıldığı için ülkenin birçok alanında internetten pazarlamaya gereken değer verilmemiştir. Bu çalışmada, Gümüşhane ilinin en önemli geçim kaynağı yöresel ürünü olan pestil/köme sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin internetten pazarlama yapanların ne tür sorunlar ile karşılaştığını, internetten pazarlama yapmayanların ise neden internetten pazarlama yapmadıkları ve internetten pazarlama yapanların karşılaştığı sorunlar ile internetten pazarlama yapmayanların kaygılarının örtüşüp örtüşmediğinin tespiti yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the introduction of the Internet technology to our lives, there have been dazzling technological developments. Undoubtedly, computers, tablets and smart phones have made the Internet a must in our lives. These developments, which are connected each other by an organic bond, have also been effecting in marketing field. Starting in the USA, internet marketing has quickly become a globally accepted state. Our country has also been affected by these developments and practised the value and required investment for internet marketing through big companies. Since these investments in question are mostly made in big cities, internet marketing has not been appreciated in many areas of the country. In this study, it has been established that the problems faced by the internet marketing enterprices operating in pulp (pestil)/churchkela (köme) industry, which is the most important source of livelihood and the local product of Gümüşhane province, and why the ones who do not do marketing in the Internet do not do internet marketing, whether the problems faced by those who do internet marketing and the concerns of who do not do internet marketing overlap.