A the theoretical investigation of the interactions between some flavonoid molecules and metal ions.
Bazı flavonoid moleküllerinin metal iyonları ile etkileşiminin teorik olarak incelenmesi
- Tez No: 594531
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASLI ÖZTÜRK KİRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu tez çalışmasında bazı flavonoidlerin (Kuersetin, Luteolin, Mirisetin) metallerle (Fe+2 , Co+2, Cu+2) oluşturduğu etkileşimleri teorik olarak incelendi. Flavonoidlerle ilgili literatürde birçok çalışma yapılmış ve metallerle etkileşimleri incelenmiştir. Bu çalışmada metal iyonları olarak Fe+2, Co+2, Cu+2 seçilmesinin sebebi flavonoidlerin bu metal iyonları ile oluşturduğu bileşiklerin antioksidan özellik göstermesidir. Hesaplamalarda modelleme programı olarak GaussView 6.0 programı ve Gaussian 16 paket programı kullanılmıştır. Moleküllerin yapısal değerleri yoğunluk fonksiyonel teorisi / Becke-3-Lee-Yang-Parr (DFT / B3LYP) kullanılarak 6- 31++G(d,p) baz seti ile taban durumunda hesaplandı. Moleküllerin geometrik parametreleri (bağ uzunlukları, bağ açıları), HOMO- LUMO (en yüksek dolu moleküler orbital-en düşük boş moleküler orbital) enerjileri, HOMO-LUMO enerji değerlerinden yola çıkarak elektronik yapı parametreleri (elektronegatiflik, iyonizasyon potansiyel, elektron ilgisi, kimyasal sertlik, kimyasal yumuşaklık), elektrostatik potansiyel yüzeyler (ESP) ve natural bağ orbital (NBO) analizleri hesaplanarak sonuçları değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the interactions of some flavonoids (quercetin, luteolin, myricetin) with metal ions (Fe+2, Co+2 , Cu+2) were theoritically examined. Many studies have been performed by the flavonoids and their interactions with metal ions in the literature. In this search, Fe+2, Co+2 and Cu+2 were chosen as the metal ions because of the antioxidant properties of the compounds formed by flavonoids with these metal ions. Geometric and electronic properties were examined by using density funcional theory (DFT) / Becke-3-Lee Yang-Parr (B3LYP) method with 6-31++G(d,p) basis set. Gaussian 16 package and GaussView 6.0 modelling programs were used in the calculations. The geometric parameters (bond lengths, bond angles), highest occupied molecular orbital (HOMO) and lowest unoccupied molecular orbital (LUMO) energies, electronic parameters (electronegativity, iyonization potential, electron affinity, chemical hardness and chemical softness) based on HOMO-LUMO energies, electrostatic potential surfaces (ESP) and natural bond orbital (NBO) analysis were calculated and results were evaluated.