The Korean War and Turkish-American relations
Kore Savaşı ve Türk-Amerikan ilişkileri
  1. Tez No: 594545
  2. Yazar: NUR SEDA TEMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA ÜNLÜ BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu tezin amacı; Kore Savaşı sırasında Türkiye ile ABD arasındaki ilişkiyi incelemek ve Türkiye'nin Kore Savaşı'na katılımının ikili ilişkileri nasıl etkilediğini araştırmaktır. Bu nedenle çalışmada birincil kaynaklar temel alınıp teorik bir çerçeve uygulanarak ikili ilişkiler incelenmektedir. Arşiv belgeleri yakın ikili ilişkilere ışık tutarken ve peşine takılma teorisi savaşnuı anlamak için zemin oluşturmaktadır. İki taraf arasındaki yakın ilişkinin yönleri, peşine takılma teorisi kullanılarak incelenmektedir. İnceleme sırasında, tezde öncelikle 1945-1950 arasındaki Türk-Amerikan ilişkileri ele alınarak Kore Savaşı'na odaklanılmıştır. Ardından Türkiye ile ABD'nin Kore Savaşı'na katılımı değerlendirilerek Türkiye'nin Kore Savaşı'na katılımının Türk-Amerikan ilişkileri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Sonuç olarak; Türkiye'nin Kore Savaşı'na katılımı ile Türk-Amerikan ilişkilerine etkisinin, peşine takılma teorisi çerçevesinde açıklanabileceği savunulan bu tezde etki; güvenlik ve ekonomi olmak üzere iki alanda belirginlik göstermektedir. Güvenlik alanında; Amerikan askeri yardımında artış, BM Güvenlik Konseyi Üyeliği, komünist tehdidini yenme isteği ve son olarak NATO üyeliği isteği olmak üzere dört ana faktör vardır. Ekonomik alanda ise Amerikan ekonomik yardımının sürekliliği, Türkiye'deki Amerikan yatırımında artış olmak üzere iki ana etken oldukça göze çarpmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the relations between Turkey and the United States during the Korean War and asks how Turkey's involvement in the Korean War affected bilateral relations. Therefore, this thesis examined the bilateral relations by relaying on primary sources and applying a theoretical framework. The archival documents shed light on the bilateral relations and bandwagoning theoretical framework helps to understand the war. The various aspects of the close relationship between two sides are presented with the framework of theory. In doing so, the thesis first examined the Turkish-American relations between 1945 and 1950. Then, it focused on the Korean War. After this, it evaluated the involvement of Turkey and the U.S. in the Korean War. Lastly, the thesis examined the impact of the involvement of Turkey in the war on Turkish-American relations. As a result, this thesis argues that the impact of Turkey's involvement in the Korean War on Turkish-American relations during the Korean War can be explained within the bandwagoning theoretical framework.The impact was most apparent in two domains: security and economy. In the first domain there are four main factors that affected the relations in terms of security which are the Turkish desire for more American military aid, Turkish desire for UN Security Council Membership, the desire to overcome the communist threat, and lastly Turkish desire for NATO membership. In the second domain, the impact is quite observable given the continuity of American economic aid and the increase in American investment in Turkey.