Arendt ve Foucault'da öznenin dönüşümü
Transformation of Subject in Arendt and Foucault
- Tez No: 594554
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİ URHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, Hannah Arendt ve Michael Foucault'nun düşüncelerindeki temel kavramlar özne-iktidar ilişkisi bağlamında ele alınarak, her iki düşünürün de geleneksel siyaset felsefesinden hangi noktalarda ayrıldığı tespit edilmeye çalışılacaktır. Totaliter rejime tanıklık etmiş bir düşünür olarak Arendt, Antik Yunan polis'inden söz konusu rejimin ortaya çıkması için elverişli koşulları oluşturan modern kitle toplumuna dönüşüm sürecinde yaşanan kırılmaları tespit ederek, kamusal alanın çözülmesinin ne gibi tehlikeli sonuçları olabileceğini gözler önüne serer. Foucault ise, öznel deneyimlerin 'tarihsel a priori' olarak nasıl kurgulandığını çözümleyerek, bir 'öznel deneyimin öznesi olma' durumunun olumsallığına dikkat çeker. Hem Arendt hem de Foucault için ortak olan nokta, iktidarın doğrudan ya da örtük bir tahakküm aracılığıyla kişilerin benzersizliğinin/öngörülemezliğinin ortadan kaldırılması ve öngörülebilir olması dolayısıyla iktidar için kullanışlı yeni toplumsal kategorilerin tarihsel olarak yeniden üretilmesidir. Dolayısıyla bu çalışmada amacımız, özne-iktidar ilişkisini, Arendt ve Foucault'nun perspektiflerinin kesişim noktalarını tespit ederek açıklamaya çalışmaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the basic concepts in Hannah Arendt and Michael Foucault's thoughts will be examined in the context of the relationship between subject and power, and the points in which both thinkers differ from traditional political philosophy will be tried to be determined. As a thinker who has witnessed the totalitarian regime, Arendt identifies the breaks in the process of transformation from the ancient Greek police to the modern mass society, which created favorable conditions for the emergence of the regime in question, and by this she reveals the dangerous consequences of dissolving the public sphere. Foucault, on the other hand, analyzes how the subjective experiences are constructed as 'historical a priori', and draws attention to the contingency of being 'the subject of subjective experience '. What is common to both Arendt and Foucault is the historically reproduction of new social categories useful for power by way of abolition of individuals' uniqueness / unpredictability and rendering them predictable by directly or implicit domination of power. Therefore, our aim in this study is to try to explain the subject-power relationship by identifying the intersection points of Arendt and Foucault's perspectives.