Adil yargılanma hakkının bir unsuru olarak makul sürede yargılanma
Judicial proceedings within a reasonable time as a component of the right to a fair trial
  1. Tez No: 594565
  2. Yazar: SEMİH HAMEDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Avrupa Konsey'ine üye devletlerdeki yargı süreçlerini makul bir sürede yapmalarına dair yükümlülükler getirmiş; bu sayede yargılama süreçlerini kısaltarak bireylerin korunması amaçlanmıştır. Adil yargılanma hakkının en önemli unsurlarından biri olan makul sürede yargılanma hakkı, adaletin ve adalete duyulan güvenin kaybolmaması adına önem taşıyarak Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde açıkça düzenlenmiştir. Türk Hukukumuzda 1982 Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 36. maddesi ve devamındaki 37,38,140,141,142. maddelerinde adil yargılanma hakkı ve makul süre kavramı düzenlenilmekle birlikte Ceza Muhakemeleri Kanununda ve Hukuk Muhakemeleri Kanununda da konuya ilişkin ilgili yasal düzenlemeler gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın ilk bölümünde adil yargılanma hakkı incelenmiş ve adil yargılanma hakkının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesindeki ve Türk Hukukundaki yerine değinilmiştir. İkinci bölümde adil yargılanma hakkının unsurları incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise bu çalışmanın da temel konusu olan makul sürede yargılanma hakkı adil yargılanmanın unsuru bağlamında ele alınarak Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Türk Hukuku çerçevesinden değerlendirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER İnsan Hakları, Adil Yargılanma Hakkı, Makul Sürede Yargılanma, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS), Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM).
Özet (Çeviri)
The European Convention on Human Rights and the European Court of Human Rights imposed obligations on the Council of Europe in member states to carry out judicial proceedings within a reasonable time; thus, it is aimed to protect individuals by shortening the judicial processes. The right to a fair trial, one of the most important elements of the right to a fair trial, is clearly set out in the European Convention on Human Rights to preserving justice and confidence in justice. Article 36 of 1982 Constitution Act of the Republic of Turkey and continued 37,38,140,141,142. articles are regulated the right to a fair trial and the concept of reasonable time. In addition, in the Criminal Procedure Law and the Civil Procedure Law were made the related legal arrangements. In the first part of this study, the right to a fair trial is examined and is mentioned in the European Convention on Human Rights and Turkish Law. In the second part, the elements of the right to a fair trial are examined. In the third part, the right to be tried within a reasonable time, the main subject of this study, is evaluated within the context of the element of fair trial by examining within the framework of European Convention on Human Rights and Turkish Law. KEYWORDS Human Rights, Right to a Fair Trial, Judicial Proceedings within a Reasonable Time, European Convention on Human Rights (ECHR), European Court of Human Rights (ECHR).