Sınıf öğretmenlerinin özel yetenekli öğrencilerin eğitimine yönelik tutum ve öz yeterlikleri
Attitudes and self-efficacy primary school teachers for the education of special talented students
  1. Tez No: 594568
  2. Yazar: SİBEL DUYMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP YILMAZ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Sınıf öğretmenlerinin özel yetenekli öğrencilerin eğitimine yönelik tutum ve öz yeterliklerinin incelenmesini amaçlayan bu araştırma nicel araştırma yöntemlerinden tarama modelindedir. Araştırmanın örneklemi 2018-2019 öğretim yılında Gaziantep il merkezindeki 26 ilkokulda görev yapan 464 sınıf öğretmeninden oluşmaktadır. Tortop (2014a) tarafından uyarlanan“Üstün Yetenekliler Eğitimi Tutum Ölçeği”(ÜYETO) ve Tortop (2014b) tarafından geliştirilen“Üstün Yetenekliler Eğitimine Yönelik Öz Yeterlik Ölçeği”(ÜYEÖÖ) kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 programında değerlendirilmiştir. Sınıf öğretmenlerinin özel yetenekli öğrencilerin eğitimine yönelik tutumlarına ilişkin ortalama puanlarının ve öz yeterlik algısına ilişkin ortalama puanlarından yüksek olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi ve kıdem yılı değişkeni bakımından özel yetenekli öğrencilerin eğitimine yönelik tutumlarının toplam puanlarının ortalamasının yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiş ve grup ortalamaları arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunmuştur. Devlet okulunda ve özel okullarda çalışan sınıf öğretmenlerinin özel yetenekli öğrenciler eğitimi tutum puan ortalamalarında devlet okullarında çalışanların lehine anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Öz yeterlik algılarının ise okul türü değişkeni bakımından özel okullarda çalışan öğretmenlerin lehine ortalamanın yüksek olduğu, grup ortalamaları arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunduğu belirlenmiştir. Daha önce özel yetenekli tanılaması yapılmış öğrenci okutan öğretmenlerin tutum ve öz yeterlik puan ortalamalarının yüksek olduğu ve istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunduğu belirlenmiştir. Özel yetenekli tanılaması yapılmış çocuğu olanöğretmenlerin öz yeterlik puan ortalamasının olmayanlardan yüksek ve istatistiksel açıdan olanlar lehine anlamlı fark bulunduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, which aims to examine the attitudes and self-efficacy of classroom teachers towards the education of special gifted students, is a screening model of quantitative research methods. The sample of the study consisted of 464 classroom teachers working in 26 primary schools in Gaziantep city center in 2018-2019 academic year. The "Gifted Education Attitude Scale adapted by Tortop (2014a) and Self-Efficacy Scale for Gifted Education developed by Tortop (2014b) were used. The data obtained were evaluated in SPSS 22.0 program. It was seen that the average scores of classroom teachers' attitudes towards the education of special gifted students and higher than the average scores of self-efficacy perception. It was found that the average scores of teachers' attitudes towards the education of special gifted students in terms of gender, age, education level and seniority variable were high and a statistically significant difference was found between the group averages. It was seen that there was a significant difference in the attitude scores of the class teachers working in public schools and private schools in the education of talented students in favor of those working in public schools. On the other hand, it was determined that the self-efficacy perceptions were higher in favor of teachers working in private schools in terms of school type variable and there was a statistically significant difference between the group averages. It was determined that the attitude and self-efficacy scores of the teachers who had previously given special gifted diagnosis were high and there was a statistically significant difference. It was determined that the average self-efficacy scores of the teachers with special gifted children were higher than those without special and statistically significant difference.