Ortaokul fen bilimleri öğretiminde STEM (FeTeMM) üzerine yapılmış lisansüstü tezlerin değerlendirilmesi
Evaluation of graduate thesis on STEM (FeTeMM) in secondary school science education
  1. Tez No: 594585
  2. Yazar: DERYA PÜSKÜLLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORÇUN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmanın amacı, 2012-2019 yılları arasında YÖK Ulusal Tez merkezinde yer alan Türkiye'de FeTeMM eğitimi ile ilgili olarak yapılan lisansüstü tezlerin incelenerek, FeTeMM eğitimi alanı hakkında genel yönelimleri belirlemektir. Araştırmada nitel araştırma yaklaşımlarından doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında incelenen çalışmalara STEM ve FeTeMM anahtar kelimeleri kullanılarak YÖK Ulusal Tez merkezinden ulaşılmıştır. Bu kapsamda FeTeMM alanında yapılmış 34 lisansüstü teze ulaşılmıştır. Bu şekilde tespit edilen lisansüstü tezlerin betimsel içerik analizi yapılarak çalışma türü, yayın yılı, yayın yeri, araştırma yöntemi, araştırma örneklemi, veri toplama araçları, ve etkinlik konularına göre incelenmiştir. Çalışmanın verileri frekanslara dayalı bir şekilde yorumlanarak, tablolar halinde sunulmuştur. Araştırma sonucunda, en fazla çalışmanın 2018 yılında yapıldığı, sadece 18 üniversitede lisansüstü tez çalışmasının yapıldığı, çalışmalarda çoğunlukla karma araştırma yöntemlerinin tercih edildiği ortaya çıkmıştır. Ayrıca çalışma sonucunda, incelenen akademik çalışmalarda örneklem gruplarının seçkisiz örnekleme ile seçildiği, örneklem gruplarını en fazla ortaokul öğrencilerinin oluşturduğu, veri toplama aracı olarak en fazla görüşme formu ile tutum ölçeği kullanıldığı tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda mevcut analizlerden yola çıkılarak ortaya çıkarılan FeTeMM eğitimi yöneliminin araştırmacılara katkı sağlayacağı düşünülmektedir. ANAHTAR KELİMELER FeTeMM eğitimi, nitel araştırma, içerik analizi
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is investigating the research trends of the journal articles, master theses (MA) STEM education conducted in Turkish context. Document survey method was used that is qualitative research designs. This qualitative research used content analysis based on keywords related to STEM education. The sample of the study were reached from national academic data base Higher Education Institution National Thesis Centre (YÖK). A total of 34 graduate thesis were selected for the analysis, following purposive sampling method. Type of study (e.g. qualitative, quantitative, etc.), publication year, publication place, research method, sampling, data collection tools, data analysis methods were the variables used to categorize the studies. The data of the work is presented in tabular form, interpreted on the basis of frequencies. The findings showed that the highest number of research were conducted in the year of 2018, the articles outnumbered the graduate studies which were produced in 18 universities, the highest number of articles were published in Educational Sciences: Theory & Practice , qualitative or quantitative method were frequently used in these studies, purposeful sampling was the frequently followed strategy, the study group of these studies were frequently from among high education students. In addition, it was found out that the sample groups were selected by random sampling, the sample groups were mostly composed of middle school students, and the interview scale and attitude scale were the most used data collection tools. As a result of the study, it is thought that the education of STEM education, which is based on the existing analyzes, will contribute to the researchers. KEYWORDS STEM education, qualitative research, content analysis