Fen eğitiminde kullanılan FETEMM eğitim yaklaşımının ulusal düzeydeki etkililiğinin incelenmesi: Bir metaanaliz çalışması
Investigation of the effectiveness of the FETEMM education approach used in science education within the scope of national level studies: A meta-analysis study
- Tez No: 770696
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR URAL KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
FETEMM kavramı; Fen bilimleri, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik kelimelerinin ingilizce karşılıklarının ilk harflerinin oluşturduğu bir kısaltmadır. Genel olarak matematik ve fen öğretiminde FETEMM, teknoloji ve mühendislik tasarım tabanlı olarak bu alanlarla ilgili bilgi ve becerilerin sentezlenmesi temeline dayanmaktadır. Bu araştırma 2013-2020 yılları arasında FETEMM eğitim yaklaşımı üzerine ulusal düzeyde yapılan çalışmaların çeşitli değişkenler açısından öğrenciler üzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini 2013-2020 yılları arasında ulusal düzeyde Fen Eğitiminde FETEMM uygulamalarının etkililiğini üzerine yapılan farklı değişkenler üzerine inceleme yapan toplam 55 çalışma oluşturmaktadır. Araştırmada meta analiz yöntemi kullanılmıştır.Çalışmadan elde edilen veriler“https://www.psychometrica.de/effect_size.html”web adresi üzerinden online olarak analiz edilmiştir. Araştırmadan elde dilen sonuçlar ışığında FETEMM eğitim yaklaşımının öğrencilerin akademik başarı, bilimsel süreç becerileri, eleştirel düşünme becerileri, FETEMM algısı, kavramsal anlama becerileri, meslek ve kariyer ilgileri, motivasyonları, problem çözme becerileri, sorgulayıcı öğrenme becerileri, FETEMM'e yönelik tutum ve yaratıcılıkları üzerine olumlu yönde anlamlı bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Bunun yanısıra FETEMM eğitim yaklaşımının ilkokul öğrencilerinin meslek ve kariyer ilgileri üzerinde ve ortaokul öğrencilerinin FETEMM algıları üzerinde olumsuz yönde anlamlı bir etkiye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The concept of FETEMM; It is an abbreviation formed by the first letters of the English equivalents of the words Science, Technology, Engineering, and Mathematics. In general, FETEMM in mathematics and science teaching is based on the synthesis of knowledge and skills related to these fields, based on technology and engineering design. This research was carried out in order to determine the effects of national studies on the STEM education approach between 2013 and 2020 on students in terms of various variables. The sample of the research consists of 55 studies examining the effectiveness of FETEMM applications in Science Education at the national level between 2013 and 2020 on different variables. The meta-analysis method was used in the research. The data obtained from the study were analyzed online via the website“https://www.psychometrica.de/effect_size.html”. In the light of the results obtained from the research, the FETEMM education approach on students' academic achievement, scientific process skills, critical thinking skills, FETEMM perception, conceptual understanding skills, career and career interests, motivations, problem-solving skills, inquiry learning skills, attitudes and creativity towards FETEMM. was found to have a significant positive effect. In addition, it has been seen that the FETEMM education approach has a negative and significant effect on the vocational and career interests of primary school students and on the perceptions of secondary school students on FETEMM.