Türkiye'de yapılan FeTeMM çalışmalarına yönelik tematik içerik analizi
Thematic content analysis of FeTeMM studies in Turkey
- Tez No: 772063
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA DEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı, 2013-2022 yılları arasında Türkiye adresli SSCI ve ERIC indeksinde yer alan dergilerde, fen eğitimi alanında FeTeMM üzerine yayımlanmış çalışmaların tematik içerik analizini yapmaktır. Çalışma kapsamında incelenecek çalışmaların belirlenmesinde, çalışmaların Türkiye kaynaklı ve SSCI ya da ERIC indeksli bir dergide yer alması, fen eğitimi alanında, FeTeMM eğitimi üzerine ve Türkiye'de yapılmış olması ölçüt olarak belirlenmiştir. Araştırmada ölçüt örnekleme yöntemi ile 2013-2022 yılları arasında FeTeMM alanında yapılmış SSCI indeksinde yer alan bir dergide üç, ERIC indeksinde yer alan 14 dergide 67 olmak üzere toplam 70 çalışmaya ulaşılmıştır. Çalışma kapsamındaki çalışmalar; indeksi, yayın yılı, yazar ya da yazarların uyrukları, araştırma konusu, bağımlı değişkenleri, FeTeMM ile birlikte uygulanan diğer öğretim yöntem, teknik ve uygulamalar, araştırma yaklaşımı, deseni ve yöntemi, örneklem grubu, örneklem büyüklüğü, veri toplama araçları, veri toplama aracı sayısı, uygulama süresi, veri analiz yöntemi ve elde edilen sonuçlar olmak üzere 14 temada incelenmiştir. Araştırma sonucunda, incelenen dergilerde FeTeMM alanında en çok 2016 yılında çalışmaların yayımlandığı ve sadece iki çalışmada Türk ve Yabancı yazarların birlikte çalıştığı tespit edilmiştir. Ayrıca araştırma konusu olarak FeTeMM eğitimine yönelik görüş belirleme ve FeTeMM öğretiminin beceri geliştirmeye etkisini belirleme konularının daha çok çalışıldığı; bağımlı değişken olarak en çok başarı, FeTeMM'e karşı tutum, bilimsel yaratıcılık ve kritik düşünmenin incelendiği; FeTeMM ile birlikte proje tabanlı öğrenme yönteminin daha çok birlikte kullanıldığı; araştırma yaklaşımı olarak en çok nitel araştırma yaklaşımlarının, araştırma yöntemi olarak ise en çok örnek olay yönteminin kullanıldığı görülmektedir. Örneklem olarak daha çok ortaokul öğrencileriyle ve 11-50 arası örneklem büyüklüğü ile çalışıldığı; veri toplama aracı olarak en çok görüşmenin kullanıldığı ve sadece bir veri toplama aracı kullanan çalışma sayısının daha fazla olduğu; çalışmalarda en çok tercih edilen FeTeMM eğitiminin uygulama süresinin dört hafta olduğu; çalışmalarda nicel veri analizinde en çok tablolarla betimsel istatistiğin, nitel veri analizinde ise en çok içerik analizinin tercih edildiği ve son olarak FeTeMM eğitiminin olumlu etkisi bulunan bağımlı değişken oranın %86.49, olumlu etkisi bulunmayan bağımlı değişken oranın ise %13.51 olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to analyze the thematic content of the studies published on STEM in the field of science education in Turkey-addressed SSCI and ERIC-indexed journals between 2013-2022. In the determination of the studies to be examined within the scope of the study, it was determined that the studies were published in an SSCI or ERIC-indexed journal from Turkey, in the field of science education, in STEM education, and in Turkey. In the research, a total of 70 studies, three in a journal in the SSCI index and 67 in 14 journals in the ERIC index were reached between 2013 and 2022 in the field of STEM by criterion sampling method. Index of studies within the scope of the study, year of publication, nationality of the author or authors, research subject, dependent variables, other teaching methods, techniques and applications applied with STEM, research approach, design and method, sample group, sample size, data collection tools, data the number of collection tools, practice process, data analysis method and the results obtained were examined in 14 themes. As a result of the research, it was determined that most of the studies in the field of STEM were published in 2016 and Turkish and foreign authors worked together on only two studies. In addition, as a research subject, it has been studied more to determine the opinions on STEM education and to determine the effect of STEM education on skill development; achievement, attitude towards STEM, scientific creativity, and critical thinking were examined as the dependent variable; project-based learning method is used more together with STEM; It is seen that the most qualitative research approaches are used as a research approach, and the case study method is the most used as a research method. As a sample, it was mostly studied with secondary school students and with a sample size of 11-50; interviews were the most used data collection tool and the number of studies using only one data collection tool was higher; It is seen that the implementation period of STEM education, which is the most preferred in studies, is four weeks. In the studies, it was concluded that descriptive statistics with tables were mostly preferred in quantitative data analysis, content analysis was preferred most in qualitative data analysis, and finally, the rate of the dependent variable with the positive effect of STEM education was 86.49%, and the rate of a dependent variable without positive effect was 13.51.