Preschoolers' spatial/architectural design skills during constructive play time
Anaokulu çocuklarının yapı-inşa oyunu zamanında gösterdikleri uzamsal/mimari tasarım beceriler
- Tez No: 594593
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP SEVİMLİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma okul öncesi çocukların yapı-inşa oyunu zamanı süresince uzamsal / mimari tasarım becerilerini hangi boyutta kullandıklarını incelemeyi amaçlamıştır. Ness, Farenga and Garofalo (2017) tarafından geliştirilen Uzamsal – Geometrik – Mimari (SPAGAR) gözlem formu doğal gözlem tekniği ile kullanılmıştır. Veriler, iki farklı sınıftaki 31 çocuktan toplanmıştır. Gözlem, oyun zamanı süresince blok merkezinde gerçekleştirilmiştir. Gözlem süresince, blok merkezinde çocukların yaptıkları ürünler fotoğraflanmıştır ve bu fotoğraflar saha notları yardımıyla SPAGAR formunda ilgili kategorinin altına yerleştirilmiştir. Gözlem, her iki sınıfta 10'ar gün, toplamda 20 gün sürmüştür. Sınıflardaki materyaller birbirlerinden farklılık göstermekte olup; bir sınıfta tuğla şeklinde (bricks), diğerinde ise blok (blocks) şeklinde yapı-inşa malzemeleri bulunmaktaydı. Sonuçlar, çocukların blok merkezinde inşa ettikleri yapılarda kullanılan malzeme türünün uzamsal ilişkilere ve mimari prensiplere etkisinin olduğunu göstermektedir. Tuğla (bricks) şeklindeki yapı-inşa malzemelerini kullanan çocukların oluşturduğu yapılar incelendiğinde, uzamsal ilişkilerden özellikle çizgisel simetri ve düzlemsel simetri gözlenmiştir. Diğer yandan, çocukların blok (blocks) şeklinde yapı-inşa malzemeleri ile oluşturdukları yapılarda hem uzamsal ilişkiler hem de mimari prensipler gözlemlenmiştir. Tuğla şeklinde yapı-inşa malzemeleri olan sınıfta çizgisel simetri sıklıkla gözlemlenen kategori olurken. Blok şeklinde yapı-inşa malzemeleri olan sınıfta çizgisel simetri, örüntü, mühendislik becerileri ve kemersiz yapılar gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine to what extend preschoolers use spatial / architectural design skills during constructive play time. An observation form of Spatial – Geometric – Architectural (SPAGAR) by Ness, Farenga and Garofalo (2017) was used as means of natural observation technique. Data were collected from 31 children in two different classrooms and they were observed in the construction area during play time. During the observations, children's constructions were photographed, and photographs were placed under related categories in the SPAGAR form with help of field notes. Observations lasted 10 days at both classrooms, 20 days in total. The material type in the construction area were different for each classroom: one classroom had bricks and the other classroom had blocks as construction materials. The findings highlighted that types of materials would affect children's design of construction in terms of the spatial relations and architecture principles. Bricks supported spatial relations especially symmetry such as line and plane symmetry. On the other hand, blocks promoted both spatial relations and architectural principles. Line symmetry was the most observed category in the classroom with bricks. Additionally, categories of line symmetry, patterning, engineering, and trabeated construction were the popular ones in classroom with blocks.