Opening the blackbox: The transformation of the Turkish Military
Karakutuyu açmak: Türk Silahlı Kuvvetleri'nde dönüşüm
- Tez No: 430384
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ SARIGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 396
Özet
Türk sivil-asker ilişkileri hakkında oldukça geniş bir literature olmasına rağmen literatürdeki çalışmaların tamamına yakınında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), kurumu yakından tanımayan 'sivil' araştırmacı ve akademisyenlerin 'dışarıdan' yaptıkları gözlemlerle tanımlanıp tarif edilmeye çalışılır. Fakat sivil-asker ilişkilerini daha iyi anlamak ve akademi için hala açılmaya bekleyen bir karakutu olan TSK'yı daha yakından tanımak için muvazzaf TSK personelinin 'içeriden' yaptığı çalışmalara büyük ihtiyaç duyulmaktadır. İşte bu çalışma hem bireysel hem de organizasyonel analiz düzeylerinde, kalitatif ve kantitatif yöntemler kullanarak TSK karakutusunu açarak bu eksikliği doldurmayı amaç edinmektedir. Bunun için de son on yılda TSK'nın bir güvenlik aktörü, sosyal bir kurum ve bir meslek olarak subaylık alanlarında yaşadığı kurumsal dönüşüme odaklanır. Çalışma şu araştırma sorularına cevap arar: Niçin, ne dereceye kadar, hangi alanlarda ve hangi mekanizmalarla TSK son on yılda kendini dönüştürmeye çalışmaktadır? TSK'nın yaşadığı kurumsal dönüşüm süreci onun kurumsal kültürünü ve sivil-askeri ilişkilerini nasıl etkilemektedir? TSK demokratik konsolidasyonun bir parçası olan sivil kontrolü ne dereceye kadar içselleştirmiştir? Bu soruları cevaplamak için eklektik bir teorik dizayn benimseyen çalışmada hem tedrici kurumsal değişim gibi kurumsalcı yaklaşım hem de modern ordulardaki değişimi açıklayan kültürcü yaklaşımlar bir arada kullanılmaktadır. Aynı zamanda çoklu bir araştırma yöntemi benimseyen çalışmada hem kalitatif (kurumsal analiz ve değişik rütbe ve kuvvetlerden 82 muvazzaf subayla derinlemesine mülakatlar) hem de kantitatif (TSK'da görev yapan subayların temsili bir örneklemi olan 1401 subayla anket) teknikler aynı anda kullanılmaktadır. Bu sayede karmaşık bir kurum olan TSK ile ilgili bulgular birbirleri ile kıyaslanarak kontrol edilmektedir (triangulation). Çalışmanın bulgularına göre TSK'nın güvenlik kültürü ile sosyal kültüründe ve TSK'da görev yapan subayların profesyonel kültürlerinde değişim tipi, değişim aktörleri ve değişim süreçleri ile değişim modları açısından bakıldığında bir farklılaşma olduğu görülmektedir. Bu farklılaşma TSK'daki değişimin gücün farklı şekillerde dağıldığı ve kullanıldığı tedrici kurumsal değişim modeli ile açıklanabileceğini göstermektedir. Yine bulgular TSK'nın güvenlik kültürü ile sosyal kültürü bir değişim içinde olduğunu, Mayıs-Eylül 2015 dönemi itibarı ile de, TSK'da görev yapan subayların da arasında gerek rütbelere gerekse görev yaptıkları kuvvetlere göre farklı görüş ve fikirlerin olduğunu göstermektedir. Örneğin, subay kadrosu içinde rütbe düştükçe heterojenlik artmakta, değerlere önem veren subay tipinden maddi imkanlar ile kariyer fırsatlarına önem veren subay tipine geçiş görülmekte, subaylığın kollektif bir kimlik olmaktan çıkarak daha bireyselci bir kimlik haline geldiği görülmektedir. Ayrıca bu çalışmanın sonuçları genelde literatürde 'değişmez ve zamana karşı dayanıklı' bir kurum olarak tarif edilen TSK'nın sosyo-politik çevre ve küresel güvenlik ortamındaki değişimlere göre değişme çabası içinde olduğunu da vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The existing research on Turkish civil-military relations (CMR) in general and on civilianization process since the early 2000s in particular tends to neglect the military side of the story. Despite the fact that the literature on Turkish (CMR) has expanded enormously in the last decades, the literature is dominated by mostly descriptive and argumentative“outside-in”insights, provided by the“civilian”researchers. Indeed, the absence of internal empirical insights from within the Turkish military, which is still a black box waiting to be opened in scholarly terms, would be listed as the first shortfall in the literature of Turkish CMR. This research aims at opening the blackbox of the Turkish military and emphasizes that not only exogenous factors but also endogenous factors from within the military should be taken into consideration when analyzing the changes in the Turkish civil-military relations. The following research questions direct this study: Why, how, to what extent, in which domains, and through which mechanism has Turkish military been transforming itself? How does this transformation affect first the military's organizational culture, and then Turkish CMR? To answer these questions, this research is based on the eclectic theoretical design benefiting both from the model of gradual institutional change and culturalist approach to the military. This research seeks to follow an approach from multiple angles (e.g., TAF as a security organization, as a social institution and officership as a profession) as well as from multiple levels (e.g., institutional, individual) with the use of original and primary data (in-depth interviews with 82 officers from different ranks and services and surveys applied to 1,401 officers, a representative sample of officer corps in terms of rank and service distribution). This multi-method design reflecting insights from different levels of analysis provides an opportunity to the research for triangulation of the findings for more external validity. Simply, by revealing the High Command's attempts to transform TAF's security culture, elucidating dynamics influencing change in the TAF's social culture and examining differentiation within the officer corps, this research provides a snapshot of the Turkish military and an empirical discussion of those endogenous factors influencing the Turkish CMR. The findings show that the differentiation among the TAF's security culture, social culture and officer corps' professional culture in terms of change types (layering, drift, conversion, displacement), change agents (subversives, opportunists, symbionts, insurgents) change pathways (emulation, adaptation, innovation) creates a power-distributional effect of change, which according to this research, yields to gradual institutional transformation within the TAF. This research suggests that while the TAF's security culture and social culture have been changing, as of May-September 2015, as the ranks decrease, there are some major trends influencing the professional culture of the officer corps, such as the increasing heterogenization and diversification of the attitudes and opinions of the officer corps and change from value-centric officership to focusing on financial goals and career opportunities. The findings of this research also falsify taken-for-granted assumptions in the literature conceptualizing the TAF is a rigid organization immune to change and a homogenous entity with a fixed institutional order.