The use of transitions, frame markers and code glosses in Turkish efl learners' opinion paragraphs
Yabancı dil olarak İngilizce öğrenen Türk öğrencilerinin düşünce/fikir paragraflarında kullandıkları bağlayıcılar, çerçeve belirleyiciler ve kod çözümleyiciler
- Tez No: 594612
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİLER HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmanın amacı üç yönlüdür: (i) İngilizce öğrenen Türk öğrenciler tarafından İngilizce düşünce/fikir paragraflarında kullanılan bağlayıcılar, çerçeve belirleyiciler ve kod çözümleyiciler gibi etkileşimli üstsöylem araçlarının çeşitlerini, sıklıklarını ve işlevlerini tanımlamak; (ii) yabancı dil olarak İngilizce öğrenen Türk yazarları tarafından bu araçların kullanımı ve bunlardan kaçınma nedenlerini keşfetmek; (iii) öğretim materyallerinin, incelenen etkileşimli üstsöylem araçlarının kullanımı üzerindeki etkisini ortaya çıkarmak. Bu amaçları gerçekleştirmek için, B1 seviyesindeki üniversite hazırlık öğrencilerinden elde edilen veriler beş aşamada toplanmıştır: (1) Eğitim öncesinde yazılan İngilizce öğrenci paragrafları; (2) Eğitim sonrasında yazılan İngilizce öğrenci paragrafları; (3) sesli düşünme oturumları; (4) takip görüşmeleri ve (5) çevrimiçi anket. Toplanan veri setleri hem nicel hem de nitel olarak analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları, eğitim ve öğretim materyallerinin üst söylem araçlarının kullanım sıklığı ve başarılı kullanımı konusundaki etkilerine dikkat çekmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is threefold: (i) to identify the types, frequencies and functions of the interactive metadiscourse devices such as transitions, frame markers and code glosses employed by Turkish learners of English in their English opinion paragraphs; (ii) to discover the reasons for the employment and avoidance of those markers by the Turkish EFL writers; (iii) to uncover the effect of teaching materials on the use of the scrutinized interactive metadiscourse markers. To fulfill these aims, data from B1 level prep-school students were collected in five stages: (1) Pre- treatment English student paragraphs; (2) Post-treatment English student paragraphs; (3) think-aloud sessions; (4) follow-up interviews; and (5) online questionnaire. The collected data set were analyzed both quantitatively and qualitatively. The findings of the study pointed out to the importance of training and teaching materials on the frequency and successful use of metadiscourse markers.