Dollarization and bank performance
Dolarizasyon ve banka performansı
- Tez No: 594614
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY ŞENDENİZ YÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Dolarizasyon 1970'li yıllardan beri gelişmekte olan ekonomilerde önemli bir olgu olarak karşımıza çıkmakta olup, reel sektör, kamu borç yönetimi, para politikası ve finansal sistem üzerinde oldukça önemli etkileri bulunmaktadır. Bunlara ek olarak, finansal varlık ve yükümlülüklerin yabancı para cinsinden belirlenmesi varlık ve yükümlülükler arasında para birimi uyuşmazlığı yaratmakta ve bu durum finansal kırılganlıklara ve ardından ciddi makroekonomik risklerin oluşmasına neden olmaktadır. Mevduat sahipleri ile borçlular arasında aracılık fonksiyonunu üstlenen bankalar, yabancı para cinsinden mevduat kabul ederek ve yabancı para cinsinden borç vererek para birimi uyuşmazlığından kaynaklanan risklerle karşı karşıya kalmakta ve bu nedenle dolarizasyonun banka performansları üzerinde çeşitli etkileri görülebilmektedir. Bu çalışmada, dolarizasyonun Türkiye'de mukim bankaların 2012-2017 yılları arasındaki performansları üzerindeki etkisi hem statik ve hem de dinamik panel veri analizi yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. Tahminlerde sabit etkiler, rastgele etkiler ve genelleştirilmiş momentler metodu (GMM) yöntemleri kullanılmıştır. GMM sonuçları mevduat dolarizasyonunun aktif karlılığı üzerindeki negatif etkisinin istatistiksel olarak anlamlı olduğunu göstermiştir. Ancak, rastgele etkiler modelinin sonuçları söz konusu negatif ilişkin istatistiksel olarak anlamlı olmadığını işaret etmektedir. Diğer taraftan; hem rastgele etkiler modeli hem de GMM sonuçları mevduat dolarizasyonunun özkaynak karlılığı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve negatif bir etkisinin bulunduğunu ortaya koymaktadır. Kredi dolarizasyonu açısından ise, rastgele etkiler modeli sonuçları kredi dolarizasyonunun sadece aktif karlılığı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olduğunu göstermiş olup, GMM sonuçlarına göre kredi dolarizasyonunun banka performansı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Dollarization is an important topic in the developing economies since 1970s. It has significant effects on the real sector, public debt management, monetary policy and financial system. In addition, denomination of a big portion of the financial assets and liabilities in foreign currencies creates mismatch between the currencies of assets and liabilities held in foreign currencies and those in domestic currency. The currency mismatch causes financial fragilities and subsequent serious macroeconomic risks. The banks, which burden these risks by accepting foreign exchange deposits and extending foreign exchange credits while functioning as an agent between depositors and creditors, could experience various impacts of dollarization on their performances. In this study, the impacts of dollarization on banks' performance in Turkey for the period of 2012-2017 are investigated. Both static and dynamic panel data analyses are conducted for this aim. Fixed Effect Regression, Random Effect Regression and GMM aproaches are employed for the estimations. The GMM results indicate statistically significance of negative impact of deposit dollarization on ROA; however, the static panel data analyses results show that the negative effect of deposit dollarization on ROA is statistically insignificant. On the other hand, both the random effect regression and GMM results show a statistically significant and negative relationship between ROE and deposit dollarization. On the credit dollarization side, random effect regression results indicate a significant and negative impact of credit dollarization only on ROA. According to the GMM results, the effect of credit dollarization on bank performance is not found statistically significant.