The United States, Turkey and the Cyprus issue from 1949 to 1964 Johnson letter
1949'dan 1964 Johnson mektubuna kadar Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye ve Kıbrıs meselesi
  1. Tez No: 594636
  2. Yazar: ALİ ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA ÜNLÜ BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Latin ve Kuzey Amerika Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu tez, 1949-1964 yılları arasındaki Amerika Birleşik Devletleri'nin ve Türkiye'nin Kıbrıs meselesine karşı olan yaklaşımlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, Türkiye'nin ve Amerika'nın Kıbrıs meselesiyle ilgili politikalarında bir uyumun mu yoksa bir anlaşmazlığın mı bulunduğunu sorgular. Bu amaç doğrultusunda, bu tez, 1940'larda kurulan Amerikan-Türk ittifakının doğasını analiz etmekte ve 1964 Johnson mektubuna kadar Kıbrıs meselesinin iki ülkenin tutumlarını nasıl şekillendirdiğini ve bu tutumlardan da nasıl etkilendiğini değerlendirilmektedir. Bu tez Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye arasındaki ittifakın 1964 yılına kadar önemli bir çatışmaya tanık olmadığı sonucuna varmaktadır. Kıbrıs meselesi boyunca, Amerikan hedefleri kendi Soğuk Savaş stratejileriyle aynı çizgideydi. Bu strateji bölgedeki Amerikan ve NATO gücünü korumak ve arttırmaktı. Bu doğrultuda, Amerika Türkiyeyi adayla ilgili olarak göz önünde bulundurulması gerekilen meşru bir taraf olarak görmüştür. Ayrıca, Türkiye için, Amerika'nın meseleye dahil olması sürdürülebilir bir çözüm için hayati önem taşımaktadır. Ancak, bu çalışma, 1964 yılında, ada dinamiklerinin, özel olarak Makarios'un, Amerikan politikasının enosis'e doğru kaymasının ve Türkiye'nin artan askeri müdahale çağrılarının Kıbrıs meselesi bağlamında ittifak içindeki uyumu uyumsuzluğa dönüştürdüğünü göstermektedir. Bu süreç Johnson mektubuyla bitmiştir. Bu teze göre, mektup Amerika'nın çoğunlukla 'tedbirli' ve 'dolaylı' müdahaleyle stratejilerini sürdürdüğü Kıbrıs meselesindeki en doğrudan müdahalesiydi.
Özet (Çeviri)
This thesis purports to examine the positions of the United States and Turkey towards the Cyprus issue between 1949 and 1964. The study questions whether there was harmony or discord in bilateral relations due to their policy decisions concerning the issue. Accordingly, the thesis analyzes the nature of the American-Turkish alliance established in the 1940s, and examines how the Cyprus issue shaped, and how it was shaped by the positions of these two countries until 1964 Johnson letter. The thesis concludes that the alliance between the US and Turkey did not witness a major conflict until 1964. Throughout the Cyprus issue, American objectives were in line with its Cold War strategies. These were to preserve and increase the American and NATO power in the region. To that end, the US considered Turkey as a legal party that should be taken into account concerning the island. In addition, for Turkey, the US involvement to the issue was of vital significance for a sustainable solution. However, in 1964, the study reveals that the dynamics on the island, particularly Makarios, the US policy shift towards enosis, and the increasing calls for military intervention by Turkey transformed harmony in the alliance to disharmony within the context of the Cyprus issue. The process ended with the Johnson letter. The letter was the most direct involvement of the US in the Cyprus issue towards which the US mostly sustained its Cold War strategies through 'precautious' and 'indirect' involvement.