Brexit and the UK's alternative future security and defense relationship with the European Union
Brexit ve İngiltere'nin Avrupa Birliği ile gelecekteki alternatif güvenlik ve savunma ilişkisi
- Tez No: 594674
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
İngiltere, 23 Haziran 2016'da yapılan tarihi bir referandumla AB'den ayrılmaya karar verdi. Brexit oyu, Avrupa dağılma süreci hakkında yeni akademik tartışmaların önünü açtı. Brexit'in domino etkisine yol açabileceği ve üye ülkeler arasındaki AB karşıtı sesleri artırabileceğine dair endişeler var. İşbirliğini azaltmak her iki taraf için de mantıklı veya amaçlanan bir seçenek olmayacağından Avrupa sınırlarını güvenceye almak için yeni bir güvenlik ve savunma ortaklığı bulmak oldukça önem arz etmektedir. Bu tez, Brexit sonrası AB-İngiltere güvenlik ve savunma ilişkisi için alternatif seçenekleri analiz etmeyi amaçlamaktadır. İngiltere için en uygun seçeneğin, ayrıcalıklı ortaklarla ikili / üçlü veya çok taraflı ilişkiler kurmasının aynı zamanda da yakın ve azimli AB-NATO işbirliğini desteklemesi olduğunu savunacak.
Özet (Çeviri)
The UK decided to leave the EU on 23 June 2016 with a historical referendum. Brexit vote paved the way for new academic discussions on European disintegration process. There are concerns over Brexit that it could lead to a domino effect and increase the anti-EU voices among member states. There is a vital need to find a new security and defense partnership to secure the borders of Europe as reducing cooperation will not be a logical or intended option for both parties. This thesis aims to analyze alternative options for post-Brexit EU-UK security and defense relationship. It will argue that the most viable option for the UK is to establish bilateral/trilateral or multilateral relations with privileged partners while also supporting close and ambitious EU-NATO cooperation.