The use of CALL to foster learner autonomy in EFL: A quasi-experimental study
İngilizce öğreniminde öğrenen özerkliğini geliştirmek için bilgisayar destekli dil öğreniminin kullanılması: Yarı-deneysel bir çalışma
- Tez No: 594691
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİHAN SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu çalışmanın amacı bilgisayar destekli dil öğreniminin öğrenen özerkliği üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Bu amaçla, çalışma bir deney grubu ve bir kontrol grubunu içeren yarı-deneysel bir çalışma şeklinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemini Türkiye'nin Ankara ilinde bulunan bir devlet üniversitesinin hazırlık okulunda öğrenim görmekte olan 50 İngilizce öğrencisi oluşturmuştur. Çalışma sürecinde, bilgisayar destekli bir dil öğrenimi programı tasarlanmış ve bu program deney grubunda yedi hafta boyunca uygulanmıştır. Uygulama sırasında, katılımcılara çeşitli çevrimiçi araçlar tanıtılmış ve katılımcılar bu araçları sınıf-dışı çalışmalarında kullanmışlardır. Çalışma için veri, her iki gruba da uygulama öncesi ve sonrasında uygulanan bir anket ve deney grubundan 9 katılımcı ile gerçekleştirilen yarı-yapılandırılmış görüşmeler aracılığı ile toplanmıştır. Toplanan nicel veri bir istatistik programı olan SPSS ile analiz edilmiştir. Nitel veri ise sürekli karşılaştırma metodu kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda ortaya çıkan bulgular, katılımcı algılarına göre, deney grubunun bilgisayar destekli dil öğrenimi uygulamasından sonraki özerklik seviyesinin, kontrol grubununkine göre ve ayrıca deney grubunun uygulama öncesindeki özerklik seviyesine göre önemli ölçüde yüksek olduğunu göstermiştir. Ayrıca, öğrencilerin bilgisayar destekli dil öğrenimi uygulaması ile ilgili genel olarak olumlu görüşlere sahip oldukları görülmüştür. Bununla birlikte, katılımcılar uygulama sırasında yaşadıkları bazı zorlukları ve uygulamayı geliştirmeye yönelik önerilerini de belirtmişlerdir. Elde edilen bulgulara dayalı olarak, İngilizce öğretimi alanında çalışanlar için uygulamanın sunduğu eğitimsel çıkarımlar vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to investigate the effects of computer-assisted language learning (CALL) on learner autonomy. In order to do that, the study was conducted as a quasi-experimental study with an experimental group and a control group. The participants were 50 English as a foreign language (EFL) learners studying in the preparatory school of a state university in Ankara, Turkey. As part of the study, a CALL treatment that aimed to foster learner autonomy was designed and implemented in the experimental group for seven weeks. During the treatment, the learners were introduced to various online tools, and they used the tools in their out-of-class studies. The data were collected through a questionnaire, which was administered in both groups before and after the CALL treatment, and semi-structured interviews with 9 participants from the experimental group. The quantitative data were analysed through the statistical software SPSS. The qualitative data were analysed through constant comparative method. The findings demonstrated that the experimental group had a significantly higher self-perceived autonomy level after the CALL treatment compared to the autonomy level of the control group and to its autonomy level before the treatment. The findings also showed that the learners had positive overall perceptions towards the CALL treatment, but they also mentioned its' challenges and suggestions to improve it. Based on the findings, several pedagogical implications were highlighted for stakeholders in the field of EFL.