Eski Uygur Türkçesi metinlerinde özel adlar
Old Uigur proper names
- Tez No: 594699
 - Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN DOĞAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Dilbilim, Linguistics
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 504
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan "Eski Uygur Türkçesi Metinlerinde Özel Adlarˮ başlıklı bu çalışmada 52 Uygurca metin taranarak içeriğinde saptanan tüm kişi adları, yer adları, halk adları, gök cismi adları çıkarılmıştır. Çalışma ad bilimi, özel adlar hakkında bilgi ve metinlerden çıkarılan özel adlardan oluşmaktadır. Özel adların kategorilere ayrıldığı çalışmamızda adların kullanıldığı alanlar da eserlerde geçen cümleleri ile birlikte verilmiştir. Eserlerde yer alan özel adların geçtiği cümleler anlamsal bütünlüğü bozulmadan tam olarak çalışmamıza aktarılmıştır. Özel adların farklı eserlerde ses ve yazım farlılıkları gösterdiği görülmüş, bu benzerlikler çalışmamızda orijinal yazıma sadık kalmak adına aynı madde başına alınmamıştır. Çeşitli içeriklere sahip Uygurca metinlerin içerisinden seçilen adlar ve bu adların cümleleri adların nasıl kullanıldığı açısından da değerlendirilmesini sağlamaktadır. Elde edilen bu çeşitlilik özel adlarla sosyal hayat, inanış ve coğrafya gibi birçok alanın ilişkilerine de ışık tutmaya imkan sağlamaktadır. Çalışmada özel adlar dört bölüme ayrılarak listelenmiştir. Bunlar; kişi adları, yer adları, halk adları ve gök cismi adlarıdır. Taranan özel adlar kategorilerine göre ayrılarak verilen cümleleriyle eserlerdeki kullanım şekillerini de görmemize yardımcı olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study prepared as a master's thesis titled ' Proper Names in Old Uighur Texts (Person Names, Place Names, People's Names, Celestial Body Names)', by scanning 52 detectable Uighur texts, all the proper names, place names, people's names, celestial body names in the content have been subtracted. Study of onomastics consists of informations about proper names and special names extracted from texts. In our study where the names of the proper names are categorized, the areas where the names are used are given together with their sentences in the works. The sentences that the names mentioned in the works have been transferred to our study without corrupting their semantic integrity. Proper names' have been seen as sound and spelling differences in different works, with the aim of being adhere to the original writing, these similarities have not been in the same title. Chosen from different kinds of Uigur contexts , usage areas of the names and sentences provide to be evaluated in terms of how they have been used. This acquired diversity also enables to shed light on the relationships of many areas such as social life, belief and geography with proper names. In the study, the proper names are divided into four onomastic branches. These are names of people, place names, folk names and celestial body names. The scanned proper names have been separated according to their categories and help us to see the usage patterns in their works.