Two essays on ambiguity and asset pricing
Belirsizlik ve varlık fiyatlamasına ilişkin iki makale
- Tez No: 594725
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZA DANIŞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışma belirsizliğin varlık fiyatlaması üzerine etkisi üzerine yazılan iki makaleden oluşmaktadır. İlk makalede belirsizliği dahil eden karar ve varlık fiyatlaması teorik modelleri üzerine detaylı bir inceleme sunulmaktadır. Bu tartışmalar çerçevesinde farklı belirsizlik endeksleri elde edilmiş ve bu endeksler arasındaki ve bu endekslerin hisse senedi endeksi ile arasındaki ilişkiyi Türkiye için gösteren bir analiz sunulmuştur. Sonuçlar belirsizliğin hisse senedi getirisi ürerindeki etkisini güçlü olmasa da doğrulamaktadır. İkinci makale belirsizlik ve varlık fiyatlaması arasındaki ilişkiyi portföy ve hisse senedi bazında getirilere odaklanarak genişletmektedir. Yazında sıklıkla kullanılan diğer risk faktörlerinin de yer aldığı analizlerdeki sonuçlar belirsizliğin Türkiye'de hisse senedi getirisinde bir faktör olarak fiyatlandığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of two essays on the impact of ambiguity on asset pricing. In the first essay, we provide a detailed review of theoretical models incorporating ambiguity into both decision-making and asset pricing models. In the framework of these discussions, we derive ambiguity indices and we provide both a comparison among themselves and an analysis showing the impact of ambiguity on asset pricing for Turkey. Our results confirm the existence of impact of ambiguity on asset returns even it is not strong. Second essay extents the analysis on the relationship between ambiguity and asset pricing by focusing on portfolio and stock level returns. The analysis incorporating other risk factors used commonly in the literature show that ambiguity is a factor priced in stock returns in Turkey.