Bipolar bozuklukta bağlanma, çocukluk çağı travmaları, disosiyasyon ve aleksitimi arasındaki ilişkiler
The relationship of bipolar disorder with attachment, childhood trauma, dissociation and alexithymia
- Tez No: 466819
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bipolar afektif bozukluğun (BAB) etiyolojisi tam olarak aydınlatılamamış ve bazı psikolojik kavramlarla ilişkisi yeterince incelenmemiştir. Bu çalışmada BAB hastalarında bağlanma örüntüleri, çocukluk çağı travmaları, disosiyasyon ve aleksitimi düzeylerinin değerlendirilmesi ve kontrol grubu ile karşılaştırılması planlanmıştır. Çalışmaya Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Psikiyatri polikliniğinde Ruhsal bozuklukların tanısal ve istatiksel el kitabı tanı kriterlerine göre BAB tanısı almış olup takip edilen ve çalışma ölçütlerini karşılayan 40 ardışık hasta ile yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş 40 sağlıklı birey alındı. Katılımcılara Sosyodemografik soru formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Disosiyatif Yaşantılar Ölçeği, Somatoform Disosiyasyon Ölçeği, Toronto Aleksitimi Ölçeği, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II, Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği ve Young Mani Ölçeği uygulandı. İstatistiksel çalışmada anlamlılık değeri p< 0.05 olarak kabul edildi. BAB grubunda aleksitimi, somatoform disosiyasyon, disosiyatif yaşantılar, çocukluk çağı travmaları, yakın ilişkilerde yaşantılar envanterindeki anksiyöz bağlanma puanları ve kaçıngan bağlanma puanları anlamlı derecede yüksek saptandı. BAB'ta erken hastalık başlangıç yaşı ile kaçıngan bağlanma boyutu puanları ve çocukluk çağı fiziksel istismar puanlarının pozitif yönde korele olduğu gözlendi. Geçirilmiş depresif atak sayısı arttıkça disosiyatif ve aleksitimik belirtilerin arttığı saptandı. Ayrıca çocukluk çağı travmatik yaşantılarından duygusal ihmal, fiziksel ihmal ve istismar ile geçirilmiş depresif atak sayısının korele olduğu gözlenirken, geçirilmiş manik atak sayısı ile de fiziksel ihmal arasında korelasyon saptandı. Sonuç olarak bağlanma özellikleri ve çocukluk çağı travmaları gibi erken nörogelişimsel etmenlerin BAB gelişiminde ve hastalığın seyrinde önemli rolü olabilir. BAB hastalarında sağlıklı gruba göre daha fazla olduğu saptanan aleksitimik özellikler ve disosiyatif yaşantılar hastalığın seyri ile ilişkili diğer etkenler arasında sayılabilir.
Özet (Çeviri)
The etiology of bipolar affective disorder (BAD) has not been fully elucidated and the relationship with some psychological concepts has not been thoroughly investigated. In this study, it was planned to compare attachment patterns, childhood traumas, dissociation and alexithymia levels and comparison with the control group in BAD patients. Fourty patient were included in the study who have been diagnosed as BAD based on Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM) criteria and followed at Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaş Medical Center and 40 healty indivudials matched for age and gender. Participants were assesed by applying Sociodemographic questionnaire, Childhood Trauma Scale (CTQ-28), Dissociative Experiences Scale (DES), Somatoform Dissociation Quastionnarie (SDQ), Toronto Alexithymia Scale (TAS-20), Experience in Close Relationship Scale-II (ECR-II), Depression Anxiety Stress Scale (DASS-21) and Young Mania Rating Scale (YMRS). Statistical significance was accepted as p˂0.05 in the statistical study. In the BAD group, alexithymia, somatoform dissociation, dissociative experiences, childhood traumas, ECR anxious attachment scores and avoidant attachment scores were found to be significantly higher than the other groups. It was observed that scores of early illness onset age and avoidant attachment dimension and childhood physical abuse scores were correlated positively in BAD. As the number of previous depressive episodes increased, dissociative and alexithymic symptoms increased. In addition, emotional neglect, physical neglect, abuse, and number of depressive episodes were correlated with childhood traumatic experiences, and there was a correlation between the number of past manic episodes and physical neglect. In conclusion, early neurodevelopmental factors such as attachment characteristics and childhood traumas may play an important role in the development of BAD and in the course of the disease. Alexithymic features and dissociative experiences that are found to be more prevalent in patients with BAD compared to healthy group are among the other factors associated with the progression of the disease.