A constructivist approach to multidimensional elicitation: An attainment based perspective through communicative concept checking
Çok boyutlu söyletim yöntemine yapılandırmacı bir yaklaşım: İletişimsel anlam kontrolü üzerinden erişim temelli bakış açısı
- Tez No: 594751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER HAKKI SARIGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
İngiliz dili öğretiminde, konuşma becerisinin öğretimi önemli bir yer oluşturmaktadır. İngilizce becerilerini çeşitli yaklaşım, metot, müfredat ve teknikler aracılığıyla etkili bir şekilde öğretmek ve öğrencilerin dili iletişimsel bir şekilde kullanmasını sağlamak için çok büyük çabalar olmasına rağmen, sınıflarda karşılaşılan birçok problem vardır. Üretici ve iletişimsel bir beceri olan konuşma, yabancı dil öğretiminde en problemli alanlardan birisidir. Bunun en önemli sebebi öğrencilerin yeteri kadar pratik fırsatı olmamasıdır. Daha iyi konuşma becerisi için, İletişimsel Dil Öğretimi metodu son dönemlerde oldukça önem kazanmıştır. Söyletim (çıkarım) ve anlam kontrolü bunun kilit noktalarındandır. Fakat, eğer iletişimsel modlar bunlara entegre edilmezse kullanışlı olmayabilirler. Bu çalışma, konuşma becerisi açısından erişim seviyesini yükseltmek için Söyletim (çıkarım) yöntemini iletişimsel anlam kontrolü ile desteklendirerek tekrar yapılandırmayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, bu çalışma Türkiye'de kırk altı lise (devlet okulu) öğrencisi ile 2018-2019 akademik yılının ikinci döneminde yapılmıştır. Kontrol grubu (öğrencilerin yirmi üçü) derslerine önceki moda benzer bir şeklide devam ederken; deney grubu (öğrencilerin yirmi üçü) çok boyutlu söyletim yönetimini denemiştir. Her iki grubun üyeleri de ön-test ve son-teste katılmıştır ve sonuçları nicel veri almak için SPSS ile analiz edilmiştir. Ayrıca, gözlem ve görüşme yöntemleri de nitel veri toplamak için kullanılmıştır. Görüşmeler kodlar ve içerik analizi ile analiz edilmiştir. Çalışmadan önce yapılan ilk görüşmenin sonuçları öğrencilerin derslerde konuşmadan kaçınmalarına sebep olan problemin nedenlerini ortaya çıkarmıştır. Pilot uygulama ve uygulamadan sonra, çoklu söyletim yönteminin eğer anlam kontrolü için iletişimsel aktiviteler ile desteklenirse, konuşma becerisi erişim seviyesi üzerinde olumlu etkiye sahil olduğu sonucuna varılmıştır. Dahası, söyletim (çıkarım) yönteminin çoklu modu konuşma beceresini desteklediği son-test sonuçları ile kanıtlanmıştır. Konuşma becerisi erişim seviyesindeki artış tablolar ile gösterilmiştir. Bunun yanı sıra, uygulama sonrasında yapılan görüşme sonuçlarına göre, bu yeni modun öğrencilerin kelime ve işlevleri hatırlaması üzerinde iyi bir etkisi olduğu sonucuna varılmıştır. Bunlara ek olarak, konuşma sınavı sonuçları ve analizleri, görüşme analizleri ile tutarlıdır.
Özet (Çeviri)
Teaching speaking skill constitutes an important place in English language teaching. Even if there have been great efforts to teach English skills in an effective way via various approaches, methods, curriculums and techniques and make the learners use the language communicatively, there have been some problems faced in the classes. Speaking, a productive and communicative skill is one of the biggest problematic areas of target language teaching. The underlying reason behind the problem is that there is not enough chances for practice. For better speaking skill, Communicative Language Teaching (CLT) method has gained importance recently. Elicitation and Concept Checking are key points of the method. However, if communicative modes are not integrated into them, they may not be useful. This study aims to reconstruct the elicitation aspect with supporting it with communicative concept checking to raise the attainment level in terms of speaking. In line with this aim, the study was conducted with 46 learners of an upper-secondary school (a state school) in Turkey during the second semester of the 2018-2019 academic year. The experimental group (twenty-three of the learners) was exposed to the multidimensional elicitation technique; while the control group (twenty-three of the learners) maintained the courses alike the previous mode. Both of the group members took pre-and post-test and their results were analyzed to get a qualitative data with SPSS. Moreover, observation and interviews were used to obtain qualitative data. Interviews were analyzed with codes and content analysis. The basic results of the first interviews done before the treatment revealed that the reasons of the problems which caused them to wriggle out of speaking during courses. After piloting and treatment, it was concluded that the new multidimensional elicitation technique had positive effect on their attainment level in speaking if they were supported with communicative activities for concept checking. Furthermore, multimode version of the elicitation promoted their speaking skill which was proved by the post-test results. The increase in their attainment level in speaking was presented with the tables. Moreover, in accordance with the results of the interviews done after the study, it had a good effect on learners' recalling the words or functions. Additionally, the analyses of the speaking tests and the scores obtained from them were consistent with the analysis of the interviews.