Türkiye'de kalıcı liderlik ve parti içi demokrasi
Permanent leadership in Turkey and intra-party democracy
- Tez No: 594771
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN KAMALAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Mersin Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 166
Özet
Siyasi parti liderleri, günümüz siyasetinde rol oynayan en önemli aktörlerdendir. Türkiye'de siyasi parti liderliği incelendiği zaman, bu göreve gelen kişilerin, seçimlerdeki başarı ölçütünden bağımsız olarak uzun süreler konumlarını muhafaza ettikleri görülmektedir. Bu durum geçmişte olduğu gibi yakın tarihimizde de geçerliliğini korumakta; dolayısıyla Türkiye'de siyasi parti liderliği kalıcı bir olgu halini almaktadır. Kalıcı liderlik olarak adlandırılan söz konusu olgunun ortaya çıkmasında tarihsel, hukuksal, siyasi, sosyolojik ve ekonomik pek çok etken bulunmakta; siyasi partilerdeki oligarşik eğilimler bu durumu pekiştirmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'de kalıcı liderlik olgusunun ortaya çıkmasının nedenleri araştırılmakta, bu doğrultuda siyasi partilerin tarihsel gelişim seyri, siyasi yönelimleri ve partileri etkileyen hukuksal düzenlemeler incelenmektedir. Siyasi partiler açısından en önemli unsurlardan bir tanesi olan parti içi demokrasi olgusunun partilerde düzgün bir şekilde işletilemediği, partilerin iç yapısındaki demokrasi sorununun partilerde oligarşik eğilimlere yol açarak kalıcı liderlik olgusunu ortaya çıkardığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Leaders of political parties are one of the most important actors in contemporary politics. In Turkey, when examined, it is seen that political leaders who take office, retain their positions for a long time whether their parties succeed or fail in elections. It is still the case in the modern Turkish politics as it used to be; thus, the party leadership becomes a permanent position in Turkey. Historical, legal, political, sociological and economic factors play a significant role in this phenomenon called permanent leadership and oligarchical tendencies in political parties further consolidates the situation. In this study, the reasons that creates the permanent leadership phenomenon are analyzed and accordingly the historical development process, political tendencies and legal arrangements that affect Turkish political parties are examined. It can be said that intra-party democracy which is one of the most important factors with regards to political parties doesn't function properly and democracy problem in political parties' internal structure makes way for the phenomenon called permanent leadership by leading oligarchical tendencies in political parties.