Dönüşümcü liderlik ve çalışan performansı ilişkisinde dijital olgunluğun aracı ve esnek çalışmaya olan tutumun düzenleyici rolleri
The mediator role of digital maturity and the moderator role of attitude toward flexible work in the relationship between transformational leadership and employee performance
  1. Tez No: 792462
  2. Yazar: ERAY KARAASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ GÖKHAN TORLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Pandemiyle birlikte zorunlu olarak esnek çalışma modellerine geçiş yapılması ve pandeminin sona ermesiyle birlikte geleneksel çalışma yöntemine geri dönüş yöneticiler ve çalışanlar arasında çalışma yöntemi ve buna bağlı olarak performansa yönelik düşünce ayrılıklarına sebep oldu. Esnek çalışma yöntemine geçip geçmeme konusunda ikilem ortaya çıkardı. Bundan dolayı araştırmanın amacı; Dönüşümcü liderlik ve çalışan performansı ilişkisinde djital olgunluğun ve esnek çalışmaya olan tutumun rolünü tespit ederek yaşanan bu ikileme bilimsel bir bakış açısı kazandırarak kalıcı olarak esnek çalışma modeline geçmekte tereddüt yaşayan yöneticilere ışık tutarak bilimsel bir yöntem sunmaktır. Öğrenci/araştırmacı kolayda örneklem yöntemi ile seçilmiş, Türkiye'de ticaret odasına kayıtlı ve faaliyet süresinin en az bir döneminde esnek çalışma yöntemleri uygulamış ve/veya uygulamaya devam eden şirketlerde çalışan üst düzey, orta düzey ve onlara bağlı beyaz yaka ekip çalışanların araştırmaya katılmasıyla anket uygulaması gerçekleştirmiştir. 468 kişi, 78 sorudan oluşan 5'li Likert tipi bir ölçekle hazırlanan anketi yanıtlamıştır. Öğrenci/araştırmacı ölçeklerin güvenirliğini güvenilirlik analizi ile, ölçekler arasındaki ilişkiyi Pearson korelasyonu ile test etmiş ve süreç analizi ile aracı ve moderatör rollerini değerlendirmiştir. Araştırma çalışması, veri analizi için bir yapısal eşitlik modeli kullanmıştır. Çalışmada kurulan modele dayalı olarak, öğrenci/araştırmacı basit doğrusal regresyon analizi uygulamıştır. Çalışma, dönüşümcü liderliğin çalışan performansı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir; dönüşümcü liderlik ile çalışan performansı arasındaki ilişkide dijital olgunluğun aracı rolü olduğu; dönüşümcü liderlik ile çalışan performansı arasındaki ilişkide ise esnek çalışmaya yönelik tutum düzenleyici bir role sahiptir. Bu nedenle dönüşümcü liderlik çalışan performansında etkilidir. Dijital olgunluk, dönüşümcü liderlik ile çalışan performansı arasındaki ilişkiyi kolaylaştırıyor ve esnek çalışma, dönüşümcü liderlik ile çalışan performansı arasındaki ilişkinin gücünü ve yönünü artırıyor.
Özet (Çeviri)
The compulsory transition to flexible working models during the Covid-19 pandemic and the return to the traditional working method at the end of the Covid-19 pandemic caused differences of opinion between the managers and the employees regarding the flexible working approach and job performance. It brought up a dilemma about whether or not to switch to the flexible working method. Therefore, this study aims to understand the role of digital maturity and attitude to flexible working in the relationship between transformational leadership and employee performance. The research offers a model that might resolve this concern and support the managers who are hesitant to switch to a permanent flexible working model. The student/researcher conducted a survey based on a convenient sampling with senior, mid-level, and white-collar team employees participating and working in companies registered with the Chamber of Commerce in Turkey and used flexible working for at least a period of time. The 468 people answered a questionnaire prepared with a 5-point Likert-type scale, including 78 questions. The student/researcher tested the reliability of the scales with reliability analysis and the relationship between the scales with Pearson correlation and evaluated mediator and moderator roles with process analysis. The research work employed a structural equation model for the data analysis. Based on the established model in the study, the student/researcher applied simple linear regression analysis. The study showed that transformational leadership has a positive effect on employee performance; digital maturity has a mediating role in the relationship between transformational leadership and employee performance; and attitude to flexible working has a moderator role in the relationship between transformational leadership and employee performance. Therefore, transformational leadership is effective in employee performance. However, digital maturity facilitates the relationship between transformational leadership and employee performance, and flexible working increases the strength and direction of the relationship between transformational leadership and employee performance.