The impact of influencer marketing of brand awareness and purchase intention
Influencer pazarlamasının marka farkındalığı ve satın alma niyeti üzerindeki etkisi
- Tez No: 863576
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM KARAYALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Etkileyici pazarlama, son yıllarda akademik araştırmalarda ve pazarlama uygulamalarında yaygın olarak araştırılan ve ortaya çıkan bir konu haline gelmiştir. Bu çalışma, influencer pazarlamasının tüketicilerin marka farkındalığı ve satın alma niyeti üzerindeki derin etkisini incelemekte ve pazarlama kampanyalarını optimize etmeyi amaçlayan işletmeler için stratejik içgörüler sağlamaktadır. Araştırma, influencer pazarlaması ile marka bilinirliğinin önemli ölçüde artırılması arasında zorlayıcı bir ilişki kurmakta ve tüketicilerin satın alma eğilimi üzerindeki sonuçsal etkisini vurgulamaktadır. Şirketler, geniş takipçi tabanına sahip influencer'lardan yararlanarak, sosyal medya platformlarındaki destekleyici paylaşımlar aracılığıyla hedef kitleler arasında marka görünürlüklerini etkili bir şekilde artırabilir. Çalışma, işletmelerin influencer'larla işbirliği yapmasının stratejik bir zorunluluk olduğunu vurgulamakta ve potansiyel müşterilere dönüşebilecek çeşitli kitlelere ulaşma potansiyelini ortaya koymaktadır. Influencer işbirliklerinin başarısı için kritik olan, influencer'ların inandırıcılık ve güvenilirliklerine göre seçilmesidir. Ampirik kanıtlar, influencer güvenilirliğinin hem marka bilinirliği hem de satın alma niyeti üzerindeki olumlu ılımlı etkisinin altını çizmektedir. Güvenilir influencerlar, tüketici algılarını ve satın alma davranışını önemli ölçüde etkileyen güçlü katalizörler olarak ortaya çıkmaktadır. Buna karşılık, çalışma, influencer'ların uzmanlığının marka bilinirliği veya satın alma niyeti üzerinde ılımlı bir etki yaratmadığını ortaya koyarak hakim varsayımlara meydan okumaktadır. Bu incelikli içgörü, influencer pazarlamasının etkinliğinin ayrılmaz bir parçası olan faktörlerin yeniden gözden geçirilmesine yol açmakta ve güvenilirliğin uzmanlığa göre önceliğini vurgulamaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma influencer pazarlama işbirliklerine mantıklı bir yaklaşımı savunmakta ve güvenilirliği en önemli kriter olarak konumlandırmaktadır. Influencer'larla işbirliği yapmak, şirketlerin marka erişimlerini daha geniş bir kitleye yaymalarına olanak tanıyarak marka görünürlüğünü artırıyor ve tüketicilerin satın alımlarını teşvik ederek genel kârlılığı destekliyor. Güvenilir influencer'larla işbirliği yapmanın önemi, bu özelliklerin tüketici algılarını olumlu yönde şekillendirmesi, marka yakınlığını artırması ve nihayetinde satın alma kararlarını yönlendirmesi nedeniyle vurgulanmaktadır
Özet (Çeviri)
Influencer marketing has become a widely investigated and emergent topic in academic research and marketing practice over the past years. This study delves into the profound influence of influencer marketing on consumers' brand awareness and purchase intention, providing strategic insights for businesses aiming to optimize their marketing campaigns. The research establishes a compelling relationship between influencer marketing and the substantial amplification of brand awareness, highlighting its consequential impact on consumers' proclivity to make purchases. By leveraging influencers with expansive follower bases, companies can effectively enhance their brand visibility among target audiences through endorsement posts on social media platforms. The study emphasizes the strategic imperative for businesses to collaborate with influencers, showcasing the potential to reach a diverse audience that may evolve into potential customers. Critical to the success of influencer collaborations is the discerning selection of influencers based on their credibility and trustworthiness. Empirical evidence underscores the positive moderating effect of influencer trustworthiness on both brand awareness and purchase intention. Trustworthy influencers emerge as potent catalysts, significantly influencing consumer perceptions and purchase behavior. Conversely, the study challenges prevailing assumptions by revealing that the expertise of influencers does not exert a moderating effect on brand awareness or purchase intention. This nuanced insight prompts a reconsideration of the factors integral to the effectiveness of influencer marketing, emphasizing the primacy of trustworthiness over expertise. In conclusion, the study advocates for a judicious approach to influencer marketing collaborations, positioning trustworthiness as a paramount criterion. Collaborating with influencers allows companies to extend their brand reach to a broader audience, ultimately enhancing brand visibility and driving consumer purchases, thereby bolstering overall profitability. The importance of engaging with trustworthy influencers is underscored, as these attribute positively shapes consumer perceptions, fostering increased brand affinity and, ultimately, driving purchase decisions