Chebsyshev polinomlarının matris özellikleri ve yüksek mertebeden lineer diferensiyel denklemlere uygulaması
Matrix properties of Chebyshev polynomials and their application to high-order linear differential equations
  1. Tez No: 202886
  2. Yazar: FATIMA ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü tip Chebyshev polinomları ile ilgili matris bağıntıları elde edilmiş; bu bağıntıların ve Chebyshev sıralama noktalarının yardımı ile, yüksek mertebeden değişken katsayılı lineer adi diferansiyel denklemlerin karışık koşullar altında yaklaşık çözümü için yeni bir Chebyshev sıralama yöntemi sunulmuştur. Aynı zamanda yöntemin doğruluğunu açıklayan sayısal örnekler verilmiş ve sonuçlar tartışılmıştır. Anahtar Kelimeler :Chebyshev Polinomları ve Serileri, Chebyshev Sıralama Metodu, Adi Diferansiyel Denklemler
Özet (Çeviri)
In this study, the matrix relations associated with the Chebyshev polynomials of the first, second, third and fourth kinds are obtained and by means of the these relations and Chebyshev collocations points, a new Chebyshev collocation method for the approximate solution of high-order linear ordinary differantial equations with variable cofficients under the mixed conditions is proposed. Also, numerical examples are presented to illustrate the accuracy of the method and the results of study are discussed. Keywords : Chebyshev Polynomials and Series, Chebyshev Collocation Method, Ordinary Differential Equations.