The formation of a modern city: Antalya, 1920s-1980s
Modern bir kentin oluşumu: Antalya, 1920'ler-1980'ler
  1. Tez No: 594955
  2. Yazar: ESİN BÖLÜKBAŞ DAYI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOMRİS ELVAN ALTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 312
Özet
Bu tez mimarlık tarih yazımında“yerel”kavramının yerini Antalya'nın modernleşme sürecine odaklanarak ele almaktadır. Sürecin analizi iki ana bağlamda yapılmıştır. Bir taraftan, Antalya'nın kanonik tarih yazımındaki“periferik”pozisyonu merkez-çeper ilişkileri ve merkezi-yerel aktörler çerçevesinde tartışılmakta; diğer taraftan, kentin hem merkezinde hem de hinterlandında yaşanan gelişmeler kırsal ve kentsel, doğal ve yapılı çevre ikilikleri üzerinden incelenmektedir. Erken Cumhuriyet döneminde, Antalya'nın doğal çevresinin özellikleriyle ilişkili olarak gelişmiş olan tarımsal kimliği gözetilerek, temel modernleşme adımları kırsal hinterlantta gerçekleşmiştir. Genellikle yirminci yüzyılda devletin uyguladığı modernleşme süreciyle ilişkilendirilen kentleşme ise, yönetim ve kamusal hizmet, ticaret, eğlence ve dinlence, konut ve üretim yapılarının yerel girişimlerin etkisi de olan inşasıyla, kentin merkezindeki yapılı çevreyi değiştirmeye başlamış ve çeperini de etkilemiştir. 1960'lardan sonra uygulanan turizm politikaları ise, kent merkezi ve çeperinde turizm yapılarının artmasına neden olarak Antalya'nın dönüşümünde en önemli etkiyi yapmış ve sahip olduğu doğal ve kültürel zenginliklerden yararlanarak, yirminci yüzyılın sonuna doğru kentin bir turizm merkezi olmasını sağlamıştır. Böylece, Antalya'nın 1920'lerden 1980'lere modern bir kent olarak oluşumu, yapılı çevresinin, hem merkezi kararlar hem de yerel tepkilerle ve doğal çevrenin kısıtlarına göre dönüşümüyle gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the place of the concept of“local”in architectural historiography by focusing on the modernization process of Antalya. The analysis of the process is realized within two major contexts. On the one hand, the“peripheral”position of Antalya in canonic historiography is discussed in the frame of center-periphery relations and central-local actors; on the other hand, the developments both in the city center and its hinterlands are examined through the dualities of rural and urban, and natural and built environments. In the early Republican period, major modernization steps were experienced in the rural hinterlands considering the agricultural identity of Antalya developed in relation to the characteristics of its natural environment. On the other hand, urbanization, which is commonly associated with the modernization process implemented by the state during the twentieth century, started to transform the built environment in the city center and also affected its hinterland by the construction of new buildings for administration and public services, finance and trade, leisure and recreation, dwelling, and production, in which local initiatives also took on roles. Tourism policies after the 1960s had the most dramatic effect on the transformation of Antalya, increasing the touristic places in its center and hinterland, and turning the city itself into a center of tourism towards the end of the century by appropriating its natural and cultural richness. Thus, the formation of Antalya as a modern city from the 1920s to the 1980s was realized via the transformation of its built environment according to the constraints of its natural characteristics, and by the effects of both central policies and local responses.