Cinsel taciz suçu
Sexual harassment
  1. Tez No: 818110
  2. Yazar: ÖZNUR İSHAKBEYOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASİYE SELCEN ATAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bir kimsenin vücut dokunulmazlığı ihlal edilmeksizin cinsel amaçlı olarak taciz edilmesi anlamına gelen cinsel taciz suçu, diğer cinsel özgürlüğe karşı işlenen suçlarda olduğu gibi toplumsal cinsiyet eşitsizliklerinin bir sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple çalışmamızın birinci bölümünde; toplumsal cinsiyet, cinsel özgürlük, cinsel şiddet, aile içi ve kadına yönelik şiddet, şiddetle mücadelede uluslararası ve ulusal düzenlemeler ile ulusal eylem planları, İstanbul Sözleşmesi ve Türkiye'nin sözleşmedeki tutumu, cinsel taciz olayları ile ilgili istatistikler, cinsel taciz suçu ile benzerlik ve farklıları olan ancak bazı ülkelerde cinsel taciz kavramı kapsamına alan ısrarlı takip suçu anlatılmaya çalışılmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise; Türk Ceza Kanunu'nda cinsel taciz suçunun tarihçesi, mukayeseli hukukta suçun ne şekilde düzenlendiği, Türk Ceza Kanunu'nda suçtan korunan hukuki değer, suçun unsurları, özel görünüş şekilleri, suçun muhakemesi ve yaptırımı ile cinsel taciz suçu bakımından önemli bir sorun teşkil eden ispat konusuna yer verilmiş, öğretideki tartışmalar ve Yargıtay kararları ışığında konu başlıkları açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The crime of sexual harassment, which means the harassment of a person for sexual purposes without violating their bodily inviolability, is a consequence of gender inequalities, as in other crimes against sexual freedom. For this reason, in the first part of our study; gender, sexual freedom, sexual violence, domestic violence and violence against women, international and national regulations and national action plans in combating violence, the Istanbul Convention and Turkey's position on the convention, statistics on sexual harassment incidents, the crime of stalking, which has similarities and differences with the crime of sexual harassment but is included in the concept of sexual harassment in some countries. In the second part of our study; the history of the crime of sexual harassment in the Turkish Penal Code, how the crime is regulated in comparative law, the legal value protected by the crime in the Turkish Penal Code, the elements of the crime, special forms of appearance, the judgment and sanction of the crime, and the issue of proof, which constitutes an important problem in terms of the crime of sexual harassment, are included, and the topics are tried to be explained in the light of the discussions in the doctrine and the decisions of the Court of Cassation.