Death & depression in J. D. Salinger's The Catcher in The Rye and Erich Maria Remarque's All Quiet on The Western Front
J.D. Salinger'in Çavdar Tarlasında Çocuklar ve Erich Maria Remarque'nin Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok eserlerinde ölüm ve depresyon
  1. Tez No: 594975
  2. Yazar: AYUB MOHAMMAD HAJİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN GÖRMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma Jerome David Salinger'in Çavdar Tarlasında Çocuklar ve Erich Maria Remarque'nin Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok adlı eserlerinde ölüm ve depresyon temalarını araştıran bir deneme olarak değerlendirilebilir. Çalışma ölüm ve depresyon temalarına, ve de ölüm ve depresyonun her iki romanın baş karakterleri (Çavdar Tarlasında Çocuklar'da Holden Caulfield, Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok'ta ise Paul Baumer) üzerindeki etkilerine odaklanmaktadır. Çavdar Tarlasında Çocuklar Amerika'nın en tartışmalı hikayelerinden birisidir. Suçluluk duygusu, kimlik, depresyon, kayıp, ölüm ve ilişkiler gibi çok sayıda karmaşık konuyu işlemektedir. Çavdar Tarlasında Çocuklar yarı yarıya otobiyografi olarak da değerlendirilebilir, zira başkarakter Holden Caulfield ile Salinger'ın yaşamının erken dönemleri arasında benzerlikler vardır. Örneğin hem Salinger hem de Holden Caulfield hazırlık okulundan başka bir hazırlık okuluna nakledilmiş, ve her ikisi de askeri okulda baskı görmüştür. Roman Holden Caulfield'i manik depresif olarak tarif etmektedir. Öte yandan Alman yazar Erich Maria Remarque tarafından yazılan Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok eserinde yazar Alman ordusuna katılan bir grup arkadaşın Birinci Dünya Savaşı süresince yaşadıklarını aktarmaktadır. Eser okuyuculara kitabın başkarakteri olan ve Birinci Dünya Savaşı sırasında orduya yazılan Paul Baumer'in stresli ve korku dolu yaşantısını yansıtmaktadır. Kitapta ölüm kavramı İslam, Hristiyanlık ve Budizm dinlerinin bakış açısı değerlendirilmektedir. Ayrıca Sokrat, Plato, Aristo, Albert Schweitzer ve George Bernard Shaw gibi filozofların ölüm üzerindeki fikirleri de tartışılmaktadır. Çalışma genel hatları ile üç kısma ayrılmıştır: ilk bölümde ölüm ve depresyon kavramları ile, VII depresyonun belirtileri tanımlanmış, ve İslam, Hristiyanlık ve Budizm'de ölüm kavramının nasıl tanımlandığına yer verilmiştir. İkinci bölüm Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok ve Çavdar Tarlasında Çocuklar romanlarını ölüm ve depresyon kavramları açısından karşılaştırmaktadır. Son bölümde ise sonuç ve tartışmalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present paper can be seen as an attempt in the search for the themes of depression and death in Jerome David Salinger's The Catcher in the Rye and Erich Maria Remarque's All Quiet on the Western Front. It focuses on the themes of depression and death and the impact of depression and death on both protagonists of the two novels: Holden Caulfield in The Catcher in the Rye and Paul Baumer in All Quiet on the Western Front. The Catcher in the Rye is one of the most debatable stories in America. Also, it refers to many complicated topics, namely guiltlessness, identification, depression, disappearance, death, and relationship. The Catcher in the Rye is considered to be semi-autobiographical because there are similarities between the protagonist Holden Caulfield and Salinger's early life. For example, both Salinger and Holden Caulfield were transferred from preparatory school to another preparatory school and also both of them were intimidated in the army school. The novel describes Holden Caulfield as manic-depressive. On the other hand, All Quiet on the Western Front by German writer Erich Maria Remarque tells the story of a group classmate who is enlisted in the Germany army throughout World War One. It moves us through the stressed and frightened lifetime of Paul Baumer, the protagonist of the novel, who is enlisted in the Germany army during World War One. Besides, the concept of death has been taken into consideration in three religions such as Islam, Christianity, and Buddhism. Also, some philosopher's ideas about death, including Socrates, Plato, Aristotle, Albert Schweitzer, and George Bernard Shaw are discussed. The study, in general, is divided into three chapters: the first chapter includes the definition of death and depression, and symptoms of IX depression, and an analysis of the concepts of death in Islam, Christianity, and Buddhism. The second chapter compares All Quiet on the Western Front with The Catcher in the Rye in terms of depression and death as depicted in the final chapter as the conclusion.