Ulusal kültür boyutları- örgütsel liderlik tarzları arasındaki etkileşim; Somali üzerine bir keşfedici araştırma.
Interaction between national cultural dimensions and organizational leadership styles; a discovery research on somali.
- Tez No: 595017
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL SAYILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışması Somali ulusal kültürel boyutları ve liderlik tarzları arasındaki etkileşim üzerinde yapılan bir araştırma olup, genel olarak liderliği etkileyen faktörler keşfetmeyi amaçlanmaktadır. Somali ulusal kültürü Habeşistan gibi kadim medeniyetlere kadar dayanmaktadır. Bu kültürün özgün örf ve adetleri vardır. Aynı zamanda Somali kültürüne ait liderlik tarzlarından söz ederken İslamiyet öncesi ve sonrası dönemlerdeki hâkim liderlik tarzlarını ulusal düzeyde ayırt etmek mümkündür. Somali'nin hâkim ulusal kültürü kendine özgü bir olgudur ve Afrika geneli ya da Suudi Arabistan gibi İslam ülkeleri ile çok fazla benzerlik veya aynılık taşımamaktadır. Somali'nin bu özgün ulusal kültür özellikleri işletmeler/örgütler düzeyindeki liderliği hangi biçimlerde etkileyebileceği sorusundan haraketle bu tez çalışması kurgulanmıştır. Söz konusu ulusal kültür örgütteki liderlerin tarzları ile nasıl bir etkileşime sahiptir? Somali'ye özgü örgütsel liderlik tarzları tanımlanabilir mi? Biçimindeki sorular çerçevesinde öncelikle bir literatüre incelemesi yapılmıştır. Daha sonra Somali'ye özgü durumu keşfetmeye yönelik bir araştırma tasarlanmıştır. Uluşılan genel sonuç, Somali'de klan ve pastoral liderlik tarzlarının gözlemlediği ve bu tarzların hem ülkenin kültürel yapısı hem de kapitalizme entegrasyon düzeyi ile ilişkilendirebilecek nitelikte olduğudur.
Özet (Çeviri)
This thesis is a research conducted on the interaction between Somali national cultural dimensions and leadership styles. The factors affecting the national culture in general and the effects of each factor will be explained in this research. The Somali national culture dates back to ancient civilizations such as Abyssinia. This culture has unique traditions and customs. At the same time it is possible to see the dominant leadership styles in the pre-Islamic and post-Islamic periods at national level. The dominant national culture of Somalia is a peculiar phenomenon and does not have much similarities or differences with the Islamic countries such as Africa or Saudi Arabia. This study was carried out with the question of the ways in which Somalia could influence leadership in the level of enterprises or organizations. How does this national cult interact with the leaders in the organization? Can Somalia's organizational leadership styles be defined? In the context of the questions in the forms, firstly a literature was made. A study was designed to explore the Somali-specific situation. The general conclusion from the nation is that it observes the clan and pastoral leadership styles in Somalia and these styles can be explained by the cultural structure of the country and the level of integration into capitalism. In this case, the new Somalia has led to a new culture and leadership styles. While the culture in the country cannot be said to be pure Islamic culture, we cannot claim that the original African culture is also present. But the current national culture of the country is not a purely African culture, but a culture that is not applied to strict Islamic rules such as Saudi Arabia. Organizational leadership shows that there are two major leadership styles in the country; Clan leadership and Pastoral leadership styles. The Somalis consist of tribes. Each tribe has thier cheif as a leader. This tribe leader is chosen from within the same tribe. Another leadership style is Pastoral leadership, which is the leadership style of the nomads.