Kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetlerinin özel okul öğrencilerinin akademik performans ve sınıf içi davranışları üzerindeki etkilerinin incelenmesine yönelik eylem araştırması
Corporate social responsibility activities action research on the effects of private school students on academic performance and classroom behavior
  1. Tez No: 595022
  2. Yazar: HÜMEYRA BATUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Toplumun ihtiyaçlarının gönüllü bir şekilde karşılanmasında sosyal sorumluluk önemli bir role sahiptir. İşletmelerin bu anlayış ile oluşturacakları kurumsal sosyal sorumluluk projeleri, toplumun ihtiyaçlarını karşılarken ihtiyaç sahibi bireylerin bu projelerden yararlanmalarını sağlar. Ayrıca işletmelerin kendilerini tanıtmasına ve toplum algısında olumlu değişikliklerin yaşanmasına katkıda bulunur. Eğitim sisteminde öğrenciler ders işlendiği esnada ders akışını olumsuz yönde etkileyen davranışlarda bulunabilmektedir. Öğretmenlerin bu tür istenmeyen davranışlarla karşılaşmalarında ise genellikle sözlü uyarı, ceza, görmezden gelme gibi durumlarla eğitim-öğretimi devam ettirmesi söz konusudur. Bu olumsuz durumun kurumsal sosyal sorumluluk anlayışı ile giderilmesi ise öğrenci ve okulun toplumda olan algısını olumlu yönde değiştirebilmektedir. Bu araştırmada önemli olan nokta, kurumsal sosyal sorumluluk anlayışının özel okullar tarafından desteklenmesi ve velilerin gözünde örgütün nasıl bir yere sahip olacağıdır. Kurumsal sosyal sorumluluk anlayışının öğrencilerin akademik başarısına etki edip etmeyeceğine yönelik yerli literatürde benzer çalışmaların azlığı; araştırmanın önemini ortaya koymaktadır. Çalışma İstanbul ili Sultanbeyli ilçesinde bulunan bir özel okulda 19 Kasım 2018 ve 13 Mayıs 2019 tarihleri arasında yürütülen eylem araştırması yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Çalışmada 11 kişilik 2 ayrı grup olmak üzere toplam 22 öğrenci yer almıştır. Öğrencilerin kurumsal sosyal sorumluluk projesine bizzat katılmaları sağlanarak bu katılım sonrasında projenin tanıtımı öğrenci velileri ile yapılan toplantıda bizzat çalışmaya aktarılmıştır. Veli toplantıları, öğrenci grup görüşmeleri, yazılı sınav sonuçlarının incelenmesi, sınıf içi öğrenci davranışlarındaki değişim çalışma süresince gözlemlenerek kayıt altına alınmıştır. Tüm bu veriler değerlendirilerek elde edilen sonuçlar doğrultusunda, kurumsal sosyal sorumluluk projelerinin öğrencilerin davranış ve başarıları ile özel okulların toplumdaki algılarına etkileri vurgulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social responsibility has an important role in voluntarily meeting the needs of the society. Corporate social responsibility projects that are created by enterprises with this understanding meet the needs of the society and enable disadvantageous individuals to benefit from these projects. In addition, it may lead to enterprises introduce their selves and create positive changes in society's perception. In the education system, students may misbehave show undesirable behaviors in a way that disrupts the course flow. These behaviors can be seen in both public and private schools. Teachers generally face such undesirable behaviors and continue their lectures with verbal warnings, punishments and ignoring. Elimination of this negative situation with the understanding of corporate social responsibility may change the perception of students and the school in a positive way. The important point in this research is that private schools support the understanding of corporate social responsibility and how the organization will have a place in the eyes of the parents.Whether the understanding of corporate social responsibility will affect the academic achievement of students the scarcity of similar studies in the local literature; reveals the importance of resear.. For this purpose, this research conducted between 19 November 2018 and 13 May 2019 in a private school in Sultanbeyli district of Istanbul. Action research method was used and 22 students in two separate groups were included in the study. It was ensured that the students participated in the corporate social responsibility project personally and after the participation, the project was presented in a meeting to the parents. Parents' meeting, student's group interviews, written exam results, the behavior of students in classroom were included in the analysis process. According to our results, corporate social responsibility projects have positive effects on students' behaviors and achievements and the perception of private schools in society.