30-50 yaş insülin kullanmayan diyabetik ve nondiyabetik bireylerde 50 gram beyaz ekmeğin kan şekerine etkisi ve antropometrik ölçümlerine göre değerlendirilmesi
The effect of 50 grams of white bread on blood sugar in diabetic and non-diabetic individuals not using insulin for 30-50 years and evaluation according to anthropometric measurements
- Tez No: 595031
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSREV HATEMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çalışma, Hatay'da bir hastanenin polikliniğinde insülin kullanmayan Tip 2 ve nondiyabetik hastalarda yapılmıştır. Çalışmaya toplam 50 yetişkin (kadın-erkek) birey katılmıştır.Bu çalışmanın amacı, beyaz ekmeğin kan şekerini yükseltme etkisinin saptanması ve bunun antropometrik ölçümlerine göre incelemesi, bu yönde temel besin maddesi ekmeğin glisemik indeks araştırmalarına dayanarak glikoz toleransını ne derece etkileyeceğini araştırmak ve bu alanda yapılan klinik çalışmalara katkı sağlamaktır.Çalışmaya katılmayı kabul eden gönüllü bireylere 12 saat açlık sonrasından test besin (50 gram beyaz ekmek) verilmiş ve 0, 30, ve 60. dakikalarda kapiller kan glukozu ölçümleri yapılmıştır.Diyabet ve kontrol grubu arasında kan şekeri ortalamaları bakımından istatistiksel olarak önemli fark saptanmıştır.Gruplardaki cinsiyet farklılığı kan şekeri ortalamaları bakımından istatistiksel anlamlı fark yaratmamıştır.Diyabet ve kontrol grubunda yani toplam grupta yaş ile BKI, bel çevresi, açlık kan şekeri arasında ilişki saptanmazken, 30.dk ve 60.dk arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki gözlenmiştir. Toplam kadın grubunda yaş ile kan şekerleri (AKŞ, 30.dk ve 60.dk) arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki saptanırken, toplam erkek grubundan yaş ile korelasyon saptanmamıştır.Kontrol grubunda bel çevresi ve 60.dakika kan şekeri ortalamaları karşılaştırıldığında, iki ortalama arasında negatif yönlü anlamlı ilişki saptanmıştır. Diyabet grubunda (kadın ve erkek hastalarda) açlık kan şekeri ile kan şekerleri arasında (30.dk ve 60.dk) pozitif yönlü anlamlı bir korelasyon göstermektedir. Ayrıca diyabet grubunda 30. dakika kan şekeri ile 60. dakika kan şekeri arasında anlamlılık saptanmış pozitif yönlü bir korelasyon bulunmuştur. Bu çalışma ile 50 gram beyaz ekmeğinde oral glukoz tolerans testi olarak kullanılacağını görmüş olduk.
Özet (Çeviri)
The study was directed in type 2 and non-diabetic individuals who did not use insulin, who applied to internal diseases clinic of a state hospital in Hatay. 50 patients were contained in the work. The aim of this study was to determine the effect of white bread on the elevation of blood sugar and according to anthropometric measurements to investigate the effect of glucose tolerance on the basis of index research and to contribute to clinical studies in this field. Volunteer individualistic who accepted to attend in the study were given 12 hours fasting test food (50 grams of white bread) and capillary blood glucose measurements were performed at 0, 30, and 60 minutes. There was a statistically important difference between the diabetes group and the control group in terms of blood sugar. The gender difference in the groups did not make a statistically significant difference in terms of blood sugar. There was no significant relationship between age and BMI, waist circumference and fasting blood glucose in the diabetic and control groups. There was a significant positive correlation between age and blood sugars (Fasting Blood Glucose, 30 minutes and 60 minutes) in the total female group, but no relation was found between the age and total male group. When the waist circumference and 60-minute blood glucose levels were compared in the control group, a significant negative relation was found between the two mean values. There was a significant relation among fasting blood sugar and blood sugar levels (30 minutes, 60 minutes) in the diabetes group (female and male patients). Moreover, a positive correlation was found between the 30th minute blood glucose and the 60th minute blood glucose level in the diabetes group. There was a significant positive relation between fasting blood glucose grades and blood glucose levels at 60th minute blood glucose and 30th minute blood glucose and 60th minute blood glucose levels. In this study, we found that 50 grams of white bread will be used as an oral glucose tolerance test.