Hükümlü ve tutukluların cezaevi psiko-sosyal servisine bakışı: Eski hükümlü ve tutuklular üzerine bir anket çalışması
The view of the prisoners and detainees to the prison pyscho-social servise: A survey work
  1. Tez No: 595045
  2. Yazar: ZEYNEP ŞÜHEDA GÜLERCE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ YASİN KALABAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmetler, Public Administration, Social Services
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Özgürlüğü kısıtlama biçimlerinden olan hapis sistemi, varoluşu sorgulanmamış, ancak şekli, yöntemi ve infaz süresi bakımından yüzyıllar boyunca pek çok değişim geçirmiştir. İlk uygarlıklardan günümüze kadar uygulanmış ancak 16.yy'a kadar temel ceza olması fikri güdülmemiştir. Hapsetmek yerine bedene eziyet veren veya mal ile alınan kefaretler, yerini 16.yy'da hapsetmenin temel ceza olması fikrine bırakmıştır. Hapis cezasının ölüm ve işkence yerine kişiye yaşam hakkı veren bir yöntem olması ve aynı zamanda varlığının savunulması, Aydınlanma Çağı düşünürlerinin ve reformistlerin çabalarıyla belli bir düzeye gelmiştir. Bu dönemde kişinin yaşam hakkı gibi akıl, ruh ve beden sağlığının da muhafaza edilmesi en temel haklardan sayılarak, ilk cezaevi sistemlerinde eksik bırakılan ıslah kavramı öne çıkmıştır. Cezaevleri, suçlu bireyi toplumdan tecrit ederek toplumu korumayı, aynı zamanda bireyi içeride ıslah ve rehabilite ederek suçu önlemeyi hedef almalıdır. Söz konusu rehabilite günümüzde Cezaevi Psiko-sosyal Birimi ve Eğitim Birimine düşen bir görevdir. Bu çalışmada Cezaevi Psiko-sosyal Birim faaliyetlerine eğilinilmiş ve mahkûmun cezaevi şartlarında ihtiyaç duyduğu sosyal desteği ne ölçüde karşıladığı, cezaevlerinde bu servisin ne derece faal ve görünür olduğu araştırılmıştır. Yapılan alan araştırması sonucunda bireylerin cezaevi psiko-sosyal servis birimi ile etkileşimlerinin kısıtlı bir boyutta olduğu ve bu birim ile yapılan görüşmeleri faydalı bulmadıkları anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a restriction form of freedom, the jail system is a concept whose existence is not questioned but have undergone many changes in terms of style, methodology and duration for centuries. It is imposed from the earliest civilizations to present, however no main punishment idea has been adopted. Instead of imprisoning, redemptions like tormenting and forfeiture of commodities were replaced by the idea of imprisoning being the main punishment in 16th century. Prison sentence to be a method that gives the person right to live instead of death or torture, also defending the neccessary have brought up to a level with the efforts of the thinkers and reformists of the Age of Enlightenment. Considering a person to keep the right to live as well as maintain physical and mental health as his basic right, the concept of correction which was left missing in the primary jail systems has come into prominence. Jailhouses should/must aim for crime prevention by protecting the society by isolating the lawbreaker from it, while disciplining and rehabilitating him inside. Today, Jailhouse Psycho-social and Education Unit is responsible for said rehabilitation. In this study, studies of Jailhouse Psycho-social and Education Unit are addressed and it's investigated that to what extent the convict receives the social support he needs under jail conditions, how active and visible this service is in jailhouses. As a result of the conveyed fieldwork, it is found that individuals are aware of the psycho-social services unit, however not find the meetings that held with the unit beneficial.