Sayısal fotoğrafta renk yönetimi
Color management in digital photography
- Tez No: 595122
- Danışmanlar: PROF. ÇETİN ERGAND
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
İnsanoğlu daima rengin yakalanması, işlenmesi ve çoğaltılmasında yer alan sistemler arasında uyum sağlamak için teoriler geliştirmeye, tanımlamalar yapmaya ve çözümler aramaya çalıştı. Teknolojideki ilerlemeler sayesinde bunlar çok hızlı bir şekilde hayatın bir parçası haline geldi. Teknolojik ilerleme sayesinde, insan gözünün ve beynin inanılmaz renk kabiliyetini desteklemek için rengin tutarlılığı ve sürdürülebilirliği hızla ilerledi. Fotoğraf sanatçısı, artık baskı işlemine giden yolda rengin görüntüyü yakalama aşamasında ne olacağını tanımlamaya başlamalı. Bunu yapmak için, rengin tüm geçmişini bilmeli ve sürecin hak ettiği tüm bağlılığı göstermelidir. Dijital fotoğrafçılığın görüntüyü yakalama, düzenleme ve baskıyı içeren tüm aşamaları tam dikkat ve özveri gerektirir. Tezimin ilk bölümlerinde renk teorilerine tarihsel bir bakış ile renk bilgisi, tanımlamaları ve renk evrenleri, renk ölçüm sistemleri ve ölçüm cihazlarından bahsedilecek. Sonrasında renk yönetim sistemleri, renklerin nasıl, hangi sistem ve yöntemler ile dönüştürüldüğü konularını işlenecek. Son bölümler, renk yönetim sistemindeki iş akışı, kamera, monitör ve yazıcılar için kalibrasyon ve profil oluşturma teknikleri hakkında olacak. Anahtar sözcükler ve kısaltmalar: ICC, CIE, RGB, CMYK, Gamut, Djital Fotoğraf, Renk Yönetimi, Kamera Kalibrasyonu, Monitör Kalibrasyonu, Yazıcı Kalibrasyonu.
Özet (Çeviri)
Humankind has always been trying to develop theories, making definitions and looking for solutions with regard to establishing harmony among systems that are involved in the capturing, processing and reproduction of color. These are very quickly becoming part of lives, thanks to the advancements in technology. With the help of technological progress, the consistency and sustainability of color is fast coming in to support the unbelieveable color capability of the human eye and the brain. The photographer, is now starting to define what the color will be at the image capturing stage, to pave the way that leads to the printing process. To do this, he or she must be aware of the full history of color and display the full commitment that the process deserves. All stages of digital photography, that includes capturing, editing and printing, requires full attention and devotion. In the first few chapters of this thesis, I will look at the history of color theories and their use in the design process, being followed by basic information and definitions about color, color measurement systems and devices. Next, I will be dealing with systems and techniques that are used in color conversions. Final chapters will be about workflows, calibration/profiling techniques for cameras, monitors and printers. Keywords and abbreviation: ICC, CIE, RGB, CMYK, Gamut, Digital Photography, Color Management, Camera Calibration, Printer Calibration.