Rexna Civakî di romanên Babê Nazê da(Mînak: Stokholmê Te Çi Dît Bêje û Xweşîya Bi Eş)
Babê Nazê'nın romanlarında sosyal eleştıri (Örnek: Stokholmê Te Çı Dît Bêje ve Xweşîya bı Eş)
  1. Tez No: 595128
  2. Yazar: MOHAMMED ISSA SALIH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESİM SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Kürtçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Sosyal eleştiri edebi eserler içinde toplum ile edebiyat arası ilişkilere ve edebi eserler içindeki sosyal problemlere önem verir. Bu çalışmamızda başlangıçta, giriş bölümünde roman yazarı Babê Naze'nin hayatı ve eserleri hakkında kısa bilgi verildi. Birinci bölüm olan teori kısmında ise toplum ve edebiyat ile toplumsal eleştiri kısmına yer verildi. Fakat başlangıçta toplum ve edebiyat arası sosyal eleştiriye işaret etmekle ile birlikte lehçe yönü ile sosyal eleştiri, sosyal eleştiri tanıtımı, sosyal başkaldırı tarihi, vefa, toplumsal eleştirinin temelleri göz önünde bulunduruldu ve sosyal eleştiri bakımından değerlendirildi. İkinci bölüm olan pratik kısmında ise“Stokholmê Te Çi Dît Bêje”ve“Xweşîya Bi Êş”adlı romanlardaki sosyal problemler dile getirildi. Her iki roman sosyal eleştiri ile birlikte açıklandı. Bu konu ve her iki roman arasındaki sosyal sorunlar açıklanmış ve üzerine dikkat çekilmiştir. Babê Nazê'nın bu iki romanını toplumun bir aynası gibidir. Roman yazarı duygularını bu yolla toplumu değiştirmek ve uyarmak için topluma havale etmiştir. Anahtar Kelimeler : Sosyal Eleştiri, Toplumsal Örf ve Adetler, Toplumsal Sorunlar, Naze'nın Babası, Roman, Evde Kalma, Kultür, Kadın Hakları ve Göç Sorunları. Sayfa Adedi :166 Danışman : Doç. Dr. Nesim SÖNMEZ
Özet (Çeviri)
Novel as a literary genre can take social problems as its subject. Social criticism, on the other hand, gives importance to the relationship between society and literature in literary works. In this study, social criticism of the two novels of Babê Nazê, who has been stated with his real name below, ''Stokholmê Te Çi Dît Bêje“ and”Xweşîya Bi Êş“ has been taken as main subject. After the foreword, brief information about the life and works of the novelist Babê Naze has been given in introduction part. Then, in the first part, which is the theory part, social criticism with society and literature were included. At the beginning however, together with social criticism to society and literature; introduction of dialect, social uprising, reproach, history and roots of social criticism were taken into consideration. In the second part, which is the practical part, social problems in novels of ''Stokholmê Te Çi Dît Bêje”and“ Xweşîya Bi Êş”has been mentioned. Novels of Babê Nazê ''Stokholmê Te Çi Dît Bêje“ and”Xweşîya Bi Êş" has been chosen as subject and they were evaluated in terms of social criticism. Along with this topic, the social problems between the two short novels were explained and attention was drawn on them. Key Words : Social Criticism, Social Customs, Social Problems, Naze's Father, Novel, To Remain a Spinster, Culture, Women's Rights and Immigration Problems. Number of pages : 166 Thesis Advisor : Lecturer. Member of Dr. Nesim SÖNMEZ