Toplumsal ve kültürel yönleriyle Ertem Eğilmez sineması
Social and cultural aspects of Ertem Eğilmez's cinema
  1. Tez No: 595129
  2. Yazar: MURAT TOPALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. ASİYE KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Ertem Eğilmez'in gerek yönetmen gerekse Arzu Film bünyesinde yapımcı olarak ürettiği filmler, Türk sinemasının bir dönemine damgasını vuran filmlerdir. Türk sinemasının altın çağı olarak nitelendirilen 1960'lı yıllarda sinemaya başlayan Ertem Eğilmez, yapımcı ve yönetmen olarak yer aldığı filmlerle Türk toplumunun sosyo- kültürel ve ekonomik değişimine ışık tutmaktadır. Ürettiği filmler Türk sinemasında o dönem popüler olan gişe komedileri olsa da, geleneksel halk kültürü ve Türk sinemasının o yıllarda sahip olduğu film yapma şartlarından beslenmektedir. Bu doğrultuda, bu çalışmayı yaparken Ertem Eğilmez'in sadece komedi ve güldürü filmleri değil sinema kariyerinin tamamı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The films that have been both directed and produced by Ertem Eğilmez are very important in the time of an era. Ertem Egilmez, who began his film career in the 1960's, the time that was desribed as the golden age of the Turkish cinema, has enlightened the social, cultural and economical change of Turkish society through his films as a producer and director. Although his films are pay desk comedies that were popular in that period, they are actually based on traditional folk culture and the conception of the Turkish cinema film making.