Türkiye ve Irak Hukuku'nda konsorsiyum ve joint venture
Joint venture in Turkey and Iraqi law and consortium between them
- Tez No: 595153
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇELEBİ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
“Türk Hukuku'nda ve Irak Hukuku'nda Konsorsiyum ve Joint Venture”başlıklı bu yüksek lisans tezi üçbölümden oluşmaktadır. Birinci bölümdeTürk Hukukunda konsorsiyum kavramı ele alınıp, türleri şirket sözleşmelerinde ve vergi sistemindeki durumu ele alınmıştır. Daha sonra joint venture kavramı ele alınarak joint venture sözleşmelerinin şekil şartları ve unsurları ela lınmıştır. Yine joint venture ilişkisininhukuki niteliği, türleri ve ortakların hak ve yükümlülükleri ve sözleşme içeriği ele alınmıştır.Son olarak Türk Ticaret Kanunu (TTK), Türk Borçlar Kanunu (TBK), Kurumlar Vergisi Kanunu ve Rekabet Hukuku çerçevesinde ele alınmıştırÇalışmanın ikinci bölümünde Irak Hukukunda konsorsiyum ve joint venture kavramları ve hukuki niteliği ele alınmıştır. Öncelikle konsorsiyum kavramı hukuki yapısı, özellikleri, yasal yükümlülükleri ve sona ermesi incelenmiştir. Ardından Joint venture sözleşmeleriortak proje kavramı üzerinden ele alınmış ve mahiyeti, yasal yükümlülükleri, türleri, sona erme durumları ele alınmıştır. Ayrıca Irak Hukukunda konsorsiyum ve joint venture kavramları karşılaştırmalı olarak incelenmiş ve her iki sözleşme türündeki eksi ve artı yönler belirlenerek karşılaştırma yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise Türk ve Irak Hukuku'nda konsorsiyum ve joint venture sözleşmelerinin benzerlikleri ve farklılıkları ele alınmıştır. Türkiye ve Irak gelişmekte olan ülkelerden biri olarak ticari faaliyetlerde ve alt yapı yatırımlarında son yıllarda çokça bu sözleşmeleri kullanmaktadır. Özellikle devletin üstlenmiş olduğu alt yapı yatırımları (su, kanalizasyon, enerji santralleri) ve üst yapı (köprü otoyol vb gibi) yatırımlarında hizmet veren şirketler tek başına yerine getiremeyeceği projelere ortaklık kurarak girmektedir. Bu nedenle çalışmanın bu kapsamda ele alınması önem arzetmektedir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis titled Consortium and Joint Venture in Turkish Law and Iraq Law consists of three chapters. In the first chapter, the concept of consortium in Turkish Law is discussed and its types are discussed in terms of company contracts and tax system. Then, the concept of joint venture is discussed and the shape conditions and elements of joint venture contracts are discussed. Again, the legal nature of the joint venture relationship, types and rights and obligations of the partners and the content of the contract are discussed. Finally, the Turkish Commercial Code (TCC), Turkish Code of Obligations (TCC), Corporate Tax Law and Competition Law are discussed within the framework of the second part of the study consortium and joint venture concepts in Iraqi Law and its legal nature are discussed. First of all, the legal structure, characteristics, legal obligations and termination of the consortium concept are examined. Subsequently, the joint venture contracts were handled over the concept of a joint project and their nature, legal obligations, types and expiry situations were discussed. In addition, consortium and joint venture concepts were examined comparatively in Iraq Law and negative and positive aspects of both contract types were determined and compared. In the third part, the similarities and differences of consortium and joint venture contracts in Turkish and Iraqi Laws are discussed. As one of the developing countries, Turkey and Iraq in recent years heavily invested in commercial activities and infrastructure are using these contracts. In particular, companies providing services in infrastructure investments (water, sewage, power plants) and superstructures (such as bridges, highways, etc.) undertaken by the state enter into projects that they cannot fulfill alone. Therefore, it is important to consider the study in this context.