Lazerli profil kesim tezgâhları için bağımsız çeneli hidrolik ayna tasarımı ve prototip imalatı
Design and prototype manufacture of hydraulic chuck with independent jaws for laser tube cutting machines
- Tez No: 595287
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR ÇAVDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Tube Laser Cutting Machine olarak isimlendirilen özel profil lazer kesim makineleri henüz ülkemizde üretilemeyen ve ithal edilen makinelerdir. Bu makinelerin hassasiyetlerini belirleyen en önemli parçaları da torna aynalarına benzeyen, kesilen parçanın bağlandığı bağımsız çeneli hidrolik bağlama aparatlarıdır. Hidrolik ya da pnömatik olarak kontrol edilen bu aynaların imalatının tam olarak yapılabilmesi için bilimsel yollarla hesaplanıp sistematik şekilde tasarlanmaları gerekmektedir. Proje kapsamında bağlama aynalarının modern mühendislik hesaplama tekniklerinin kullanımı ile sistematik şekilde tasarlanması amaçlanmaktadır. Mevcut tasarımlar patent ile korunduğundan yepyeni bir tasarım ortaya konmaya çalışılacak ve bu tür bağlama aynalarının ülkemizde de imal edilebileceği gösterilecektir. Proje başarıya ulaştığı taktirde Durmazlar firması üreteceği özel profil kesim makinelerinde bu aynaları kullanacak ve özel aynalar tekil olarak da ihraç edilebilecektir.
Özet (Çeviri)
Tube Laser Cutting Machines to cutting of special profiles are not produced in Turkey. With this machines can be cutted most important profiles which must fix with sensitive tools as lathe chuck. The hydraulic controlled chucks must calculate exactly, scientifically and must be systematically designed. Under the project of chuck design and prototype manufacture with the use of modern engineering calculation techniques are intended to be designed in a systematic way. Because of available designs are protected by patents, tried to put forward a new design of such products can be manufactured in Turkey will be shown.