Kemik iliği nakli yapılan hastalarda beslenme durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of nutrition status in patients with bone marrow transplantation
  1. Tez No: 595316
  2. Yazar: CEREN SOYTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kök hücre nakli (KHN); kemik iliğinin yetersiz veya hasarlı olduğu hastalarda, bağışıklığın yeniden sağlanması amacıyla, yüksek doz kemoterapiyi takiben kan hücrelerinin oluşmasını uyarıcı kök hücrelerin, intravenöz infüzyonu yoluyla verilmesidir. Bu çalışma; kemik iliği nakli sonrası hastaların beslenme durumunu, antropometrik ölçümlerini ve biyokimyasal bulgularını saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırma Koç Üniversitesi Hastanesi Kemik iliği Ünitesinde 18 Aralık 2017- 18 Mart 2018 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmaya Koç Üniversitesi Hastanesi Kemik iliği Ünitesi'ne başvurmuş olan (n:10) kadın ve (n:10) erkek toplam 20 hasta dahil edilmiştir. Bireylerin demografik bilgilerini (hastalık tanısı, nakil durumu, yaş, eğitim süresi, medeni durumu), besin alımlarını, biyokimyasal kan parametrelerini, antropometrik ölçümlerini (Beden Kitle İndeksi, ağırlık ölçümü, boy uzunluğu), beslenme durumlarını (Patient Generated Subjective Global Assessment (PG SGA), Nutrisyonel Risk Skoru (NRS-2002)) belirlemek amacıyla bir anket formu uygulanmıştır. Besin tüketimleri ve antropometrik ölçümler birinci gün, onbeşinci gün ve birinci ayda tekrarlanmıştır. Günlük alınan enerji ve besin ögeleri,“Bilgisayar Destekli Beslenme Programı, Beslenme Bilgi Sistemleri Paket Programı (BEBİS 6.1)”kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucu elde edilen bulguların istatistiksel analizlerleri SPSS Statistics 23 programı ile yapılmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 44,55±17,91 yıl'dır. Katılımcıların %85'inin (≥3) nütrisyon riski altında olduğu belirlenmiştir. Tedavi sonrası dönemde hastaların enerji ve protein alımları artış göstermiştir (p>0,05). Tedavi sonrası dönemde erkek hastaların vücut ağırlığı ve beden kütle indeksi düşüş görülmektedir (p>0,05). Bireylerin kreatin ölçümleri aralarında fark olduğu belirlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Evaluation Of Nutritional Status In Patients With Bone Marrow Transplantation Stem cell transplantation (KHN); in patients with bone marrow insufficiency or damage, in order to restore immunity, high-dose chemotherapy followed by intravenous infusion of stem cells stimulating the formation of blood cells. This work; The aim of the study was to determine the nutritional status, anthropometric measurements and biochemical findings of the patients after bone marrow transplantation. The study was carried out between 18 December 2017 and 18 March 2018 at Koç University Hospital Bone Marrow Unit. A total of 20 patients (n: 10) female (n: 10) who applied to the Bone Marrow Unit of Koç University Hospital were included in the study. Demographic information (disease diagnosis, transplantation status, age, education period, marital status), nutrient uptake, biochemical blood parameters, anthropometric measurements (Body Mass Index, weight measurement, height), nutritional status (Patient Generated Subjective Global Assessment (PG) SGA), Nutritional Risk Score (NRS-2002)). Food consumption and anthropometric measurements were repeated on the first day, fifteenth day and first month. Daily energy and nutrients were analyzed using“Computer Aided Nutrition Program, Nutrition Information Systems Package Program (BEBİS 6.1)”. Statistical analysis of the findings obtained from the research was performed with SPSS Statistics 23 program. The mean age of the participants was 44.55 ± 17.91 years. It was determined that 85% (≥3) of the participants were at risk of nutrition. In the post-treatment period, energy and protein intake of the patients increased (p> 0.05). In the post-treatment period male body weight and body mass index decreased (p> 0.05). Creatine measurements of individuals were found to be different between them.