External configuration design and aerodynamic optimization of modular guided munitions
Modüler güdümlü mühimmatların dış geometri dizaynı ve aerodinamik eniyilemesi
  1. Tez No: 595397
  2. Yazar: MERT GÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLAY SEZER UZOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Güdümlü mühimmatlar, diğer bir deyişle süzülerek uçan füzeler, tek başlarına kullanılan sistemler değildir; akılsız mühimmatların güdüm kitleri ile birlikte kullanılmasıyla oluşurlar. Güdümlü mühimmatlar, hava-hava ya da seyir füzelerinden farklı olarak, askeri operasyonlarda çok sayıda kullanılırlar. Bu sebeple bu sistemler için maliyet etkinliği güçlendirecek alternatif çözümler ve modüler tasarımlar önem taşımaktadır. Güdümlü mühimmatlar genel olarak iki temel alt başlık altında gruplanabilirler. Birinci grup güdümü ve kararlılığı, kuyruğun yanı sıra 'gömlek' adı verilen parçalar ile sağlayan mühimmatlardır. Bu sınıftaki mühimmatlar, görece daha kısa mesafeler için kullanılırlar. İkinci grup ise gömlek yerine kanat kullanarak mühimmatın taşıma-sürükleme oranını ve buna bağlı olarak mühimmatın menzilini arttırmayı hedefler. İlk gruptaki füzeler gömleklerin kanat ile değiştirilmesi ile ikinci grup mühimmatlara dönüştürülebilirler. Böyle bir modifikasyon için, füzenin kanatlı ve gömlekli versiyonlarının kavramsal tasarım aşamasında birlikte eniyilenmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, aerodinamik analizde genetik algoritmayı kullanarak, iki versiyon olarak da kullanılabilecek bir füzenin dış geometrisini eniyileyecek bir kavramsal tasarım aracı oluşturmaktır. Bu tasarım aracı dış geometrilerin oluşturulmasını, modellenmesini ve aerodinamik değerlendirilmesini kapsayacaktır.
Özet (Çeviri)
Guided munitions, also known as gliding missiles, are not stand alone systems; rather, they are converted from a dummy body with the help of guidance kits. Guided munitions are used in great number during military operations, unlike air-to-air or cruise missiles. Guided munitions can be classified in two main sub-categories. First group provides guidance and stability with use of strakes. These type of missiles used for relatively short ranges. Second group has wings instead of strakes and effective in larger ranges. Missiles in first subcategory may be converted to second group by changing their strakes with wings. For such a modification, both versions of that missile should be optimized together during the conceptual design phase. The main focus of this study is to obtain a conceptual design tool, by employing Genetic Algorithm with aerodynamic analysis, that optimizes a guided munition geometry which can be used as both versions, with strakes or wings, in terms of aerodynamics related objectives.