Investigating actors and perceptions in the concept of smart city: The case of Hamburg
Akıllı kent kavramında aktörler ve algının incelenmesi: Hamburg örneği
  1. Tez No: 595522
  2. Yazar: MERT CAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE MÜGE AKKAR ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bilim ve mühendislik alanlarına ek olarak teknoloji, kent ve hesaplama alanlarında da sessiz bir devrim gerçekleştiriyor. Yöneticiler ve şirketler gün geçtikçe farklı Akıllı Şehir projeleri ve stratejileri kurguluyor. Ürkütücü de olsa şehir içerisinde kolaylıkla karşılaşabileceğimiz Nesnelerin İnterneti aygıtları ve akıllı gereçler ayrıca telefonlarımızdan veya bilgisayarlarımızdan gönüllü olarak kabul ettiğimiz yazılım uygulamaları sayesinde herkesin fiziksel ve sanal ortamında dijital izi oluşmaktadır. Dolayısıyla akıllı şehirler kaçınılmaz ve gelecek olarak tasvir ediliyor. Bu tez, teorik ve ampirik araştırmalar üzerinden fiziksel çevrenin dijital anlayışını ve veriye dayalı kentsel uygulamaları akademi ve pratik örnekler üzerinden bir araya getiriyor. Bu çalışma, konu hakkında güncel bilgileri sağlamak üzere bilimsel ve gri literatürü tarıyor; kavrama ve Hamburg şehrine dair öneriler sunmak için şehirdeki Akıllı Kent hizmetlerinin gelişimini ve yayılmasını analizler ve yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler ile inceliyor; sosyal, politik ve mekansal alanlarda aktörlerin önemini vurgulamak için aktör-ağ teorisi ile farklı aktörlerin karşılıklı ilişkilerini gösteriyor. Analizler akıllı kent tanımlarındaki farklı görüşleri ortaya koyuyor. Aktörlerin temel fikir anlaşmazlıkları da şehirler ve bireyler üzerinde baskıya katkı sağlıyor. Ek olarak, planlama ve tasarım odaklı disiplinlerin ihmali ve bilgi eksikliğinden dolayı mühendisler ve veri bilimcileri akademideki kent ile iç içe olan bu alanda daha fazla söz sahibi olarak yerlerini koruyor. Hamburg, şehrin Smart City vizyonu için çeşitli fakat bir o kadar da düzensiz stratejiler, projeler, girişimler ve kurumlar oluşturuyor. Sonuç olarak analizler ve öneriler, kent plancılarının ve tasarımcıların kentlerin geleceği üzerindeki önemli rolünü vurguluyor.
Özet (Çeviri)
The technology generates a quiet revolution across the fields of science and engineering, not to mention urban and computational studies. Day by day, authorities and corporations launch various Smart City projects and strategies. Whether it sounds terrifying or not, anyone has a digital footprint in the physical and virtual environment through the Internet of Things devices and smart appliances which emerge nearly anywhere in cities, including software applications which we voluntarily welcome on our smartphones or computers. Smart cities, therefore, are proclaimed as both inevitable and the future. This thesis combines theoretical and empirical research on the digital-oriented understanding of the physical environment and data-driven urban practices in academics and practices. The study reviews scholarly and grey literature to provide state-of-the-art knowledge in the subject, evaluates development and deployment of Smart City services in the City of Hamburg by analyses and semi-structured in-depth interviews to provide recommendations both to the concept and the City, captures the interrelations of different actors by actor-network theory to reflect their emphasis on social, political and spatial fields. The analyses result in the furcated division in the identification of smart cities. Numerous actors contribute and supplement to this fundamental dichotomy resulting cities as well as individuals to suffer. Additionally, engineers and data scientists detained this very urban domain in academia due to the neglect and lack of knowledge of planning- and design-related disciplines. Moreover, the City exhibits various yet disorganised strategies, projects, initiatives and institutions for its Smart City vision. Conclusively, the analyses and recommendations serve to recapture the unique role of urban planners and architects in guiding the future of cities.