Çalgı eğitimi alan öğrencilerin ergenlik dönemlerinde karşılaştıkları sorunlara yaklaşımları ve Ted Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi örneği
The approaches of the students taking instrument training to the problems they experienced during puberty and the example of Ted Ankara College Foundation High School
- Tez No: 595534
- Danışmanlar: DR. SALİH AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada çalgı eğitimi alan öğrencilerin ergenlik döneminde karşılaştıkları sorunlara yaklaşımları incelenmiştir. TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi'nde öğrenim gören öğrencilerden oluşan iki grup belirlenmiştir. Bu gruplar 9. ve 10. sınıflarda kendi imkanları ve özel dersler sayesinde en az iki yıl çalgı eğitimi almış 50 kız 50 erkek öğrenci ve aynı şartlarda aynı okulda ve sınıflarda hiç çalgı eğitimi almamış 50 kız 50 erkek öğrenci olarak belirlenmiştir. Oluşturulan grupların dışında kalan öğrencilerle bir takım ergenlik dönemi sorunları ile ilgili konuşmalar yapılmış ve öğrencilerin genel olarak sorunları tespit edilmiştir. Tespit edilen sorunlar okul PDR uzmanları ve araştırmacı tarafında değerlendirilmiş araştırmada ele alınacak olan sorunlar belirlenmiştir. Belirlenen sorunlar üzerine okul PDR uzmanları ve araştırmacı tarafından öğrencilere uygulanacak olan anket soruları oluşturulmuş ve uzman görüşleri alınmıştır. Alınan uzman görüşleri sonucu bazı sorular değişmiş ya da çıkarılmıştır ve son hali oluşturulmuştur. Lise müzik öğretmenleri tarafından oluşturulan her iki gruba da da son hali oluşturulmuş anket uygulanmış veriler elde edilmiştir. Elde edilen verilerin yüzdelik oranları hesaplanmış ve tablo halinde gösterilmiştir. Gösterilen tablolar araştırmacı tarafından sözel olarak yorumlanmış ve çalgı eğitimi alan öğrencilerin ergenlik dönemlerinde karşılaştıkları sorunlara yaklaşımları tespit edilmiştir. Çalgı eğitimi alan öğrencilerin araştırmada ele alınan sorunlara yaklaşımları incelendiğinde bütün sorunlarda olumlu yaklaşımlar sergiledikleri araştırmacı tarafından tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, students attitudes towards problems they encountered during adolescence were examined. Inthis study conducded on students who received instrument training at least 2 years and more in a private school in the province of Ankara, students were asked a number of questions and students answers were examinated and interpretd. In the high schoolmwhere the research was conducted, speeches were made about the 9th grade students and some adolescent problems and the problems of the students were determined in general. The problems were evaluated by the school PCG ( psychological counselling and guidance ) specialist and the researcher determined the problems to be addressed in the study. The questionnaire questions were made up according to the problems inden tified by the school PCG expert and researcher and the expert opinions are taken. High school music music teachers indentified students who were studying on a musical insterument for at 2 years and they formed a research group of 100 students randomly selected: 50 girls, 50 boys. A questionnaire was applied to the research group and some data were obtained. The tables were interpreted verbally by the researcher. When the approaches of the students who took instrument trainig to the problems discussed in the study were examined, it was determined by the researcher that they exhibited positive approaches in all problems they face during their adolescence period.