Spatial instability of a wall-bounded flow with fluid injection through porous walls
Duvarla sınırlandırılmış porlu akışın konumsal kararlılığı
  1. Tez No: 595554
  2. Yazar: OZAN KÖKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK HAKAN TARMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Hidrodinamik kararsızlık, yüzyılı aşkın süredir çalışılmakta olan ve hala akışkanlar mekaniği alanında önem verilen çalışma disiplinlerinden biridir. Bu disiplinin temel amacı, laminar akışın yıkılmasını ve yıkılan akışın akış yönünde ilerledikçe gelişimini ve nihai olarak türbülansa geçişini incelemektir. Türbülansın başlangıcı ve akabinde laminar akıştan türbülanslı akışa geçişinin incelenmesi, gerek havacılık gerekse denizcilik sektöründe önemlidir. Bunun sebebi, yapılan endüstriyel ürünlerin sabit durumlu akışlar için tasarlanıyor oluşudur. Bu çalışmanın odağı, sıkıştırılamaz, homojen, iki boyutlu, düzlemsel iki duvarla sınırlandırılmış ve sabit taşınım parametrelerine sahip porlu akışın kararlılığını incelemektir. Temel akışın paralel olmamasının temel akış kararsızlığına etkisi, üç farklı kararlılık yaklaşımıyla çalışılmıştır. Duvar yüzeyine dik yön için Chebyshev düzenleme metodu, adımlama sürecinde ise birinci derece hassasiyetli geriye doğru farklar yöntemi kullanılmıştır. MATLAB ile temel akışın hesaplanması, bölgesel yaklaşım ve bölgesel olmayan yaklaşım (parabolikleştirilmiş kararlılık denklemleri) için üç farklı kod yazılmış ve temel akışın kararsızlılığı incelenmiştir. Yazılan kodların doğrulaması, elde edilen sayısal sonuçların literatürle kıyaslanmasıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the important and yet least understood fields in fluid mechanics research more than a century is hydrodynamic stability. The main objectives in this field are to investigate the breakdown of laminar flows, their subsequent development as the flow evolves along downstream and eventual transition to the fully turbulent flows. The origin of the turbulence and the transition from laminar to turbulent flow is of crucial importance for the whole science of fluid mechanics as well as aviation and marine industries since the flow regime has an impact on the steady operating conditions of many vehicles concerned of those sectors. The focus of the current study is on the stability of an incompressible, homogenous, two-dimensional, planar wall-bounded flow driven by inflow through its porous walls. The non-parallelism of the mean flow and its effect on stability conditions are studied by using two stability approaches, namely, local and nonlocal. Chebyshev collocation method is used to discretize the wall-normal direction, while 1st order-accurate backward difference scheme is used in streamwise marching procedure. Codes for the mean flow calculation, local approach and non-local approach (parabolized stability equations) are written in MATLAB to investigate stability of a non-parallel base flow. Instead of using perturbation of the primitive flow variables, disturbance streamfunction is used in the formulation. The validation of the codes is performed by comparing the numerical results with the literature.