Grammar learning strategies employed by students at the division of English Language and Literature at Kafkas University and their relationship with some variables
Kafkas Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencileri tarafından kullanılan dilbilgisi öğrenme stratejileri ve bu stratejilerin bazı değişkenlerle ilişkisi
- Tez No: 595555
- Danışmanlar: PROF. DR. GENCER ELKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın asıl amacı İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde öğrenim gören öğrenciler tarafından kullanılan dilbilgisi öğrenme stratejilerini ortaya çıkarmaktır. Bu çalışma aynı zamanda dilbilgisi öğrenirken kullanılan stratejiler ile cinsiyet, sınıf seviyesi, dilbilgisine verilen önem ve başarı seviyesi gibi birkaç çeşitli değişken arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Analiz edilecek olan veriyi elde etmek amacıyla nicel bir veri toplama aracından ( bir anket) faydalanıldı. Çalışmaya Türkiye'de bulunan Kafkas Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden 219 öğrenci katıldı. Anketlerdeki veriler sosyal bilimler istatistik programına (SPSS) girildi. Mevcut çalışmanın temelinde yatan araştırma sorularını cevaplamak için, elde edilen veriler betimleyici istatistikler ve bağımsız grup t testi aracılığıyla analiz edildi. Sonuçlar bilişsel stratejilerin sadece en çok kullanılan değil aynı zamanda en az kullanılan stratejiler olduğunu da gösterdi. Cinsiyet ve sınıf seviyesi açısından katılımcılar arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılıklar belirlendi. Bulgular kızların erkeklerden dil öğreniminde daha çok öğrenme stratejisi kullandıklarını gösterdi. Ayrıca, hazırlık sınıfına kayıtlı olan öğrencilerin birinci sınıf öğrencilerinden daha çok dilbilgisi öğrenme stratejisi kullandıkları ortaya konuldu. Buna karşılık, dilbilgisine verilen önem ve başarı seviyesi açısından katılımcılar arasında anlamlı herhangi bir farklılık saptanamadı. Diğer bir ifadeyle, katılımcıların dilbilgisi hakkındaki düşüncelerinin ve dilbilgisi dersindeki başarılarının strateji kullanımı üzerinde önemli bir etkisi bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to search out grammar learning strategies used by students studying in the division of English Language and Literature. The study also investigates the relationship between the strategies employed while learning grammar and some diverse variables, such as gender, class level, importance attributed to grammar and achievement in grammar lessons. A quantitative data gathering tool (a questionnaire) was utilized in order to get the data to be analyzed. 219 students from the division of English Language and Literature at Kafkas University in Turkey participated in the study. The data in the questionnaires were entered into Statistical Package for Social Sciences (SPSS). To answer the research questions underlying the present study, the obtained data was analyzed via descriptive statistics and independent sample t-tests. The findings showed that cognitive strategies were not only the most frequently but also the least frequently used ones. Statistically significant differences were determined among participants in terms of gender and class level. Findings showed that females use more learning strategies than males in grammar learning. Besides, it was found out that the students enrolled in preparatory classes use grammar learning strategies more than do the freshmen. Conversely, any significant difference could not be ascertained among the participants from the point of importance attributed to grammar and success level. In other words, participants' considerations about grammar and their success in grammar lessons had no significant effect on strategy use.